رنگ مو

سه شنبه 15 اسفند 1396 - 09:47:43

تاریخچه رنگ مو

ترکیب رنگ مو

 

ترکیب رنگ مو

ساختار رنگ مو

 

رنگ مو

یکی از قدیمی ترین روش های آرایش مو، رنگ کردن آن هاست که در کشورهای باستانی زیادی مانند مصر، یونان، ایران، چین و هندی ها رواج داشته است. رنگ موهای اولیه از گیاهان، ترکیب فلزات و یا هر دو ساخته می شدند و حتی در بین رومی ها دکلره کردن و روشن کردن موها با لیمو بسیار رایج بود.در این مقاله از سایت آرایشگری رژلب، به بررسی تاریخچه و ترکیب رنگ مو پرداخته ایم.

 

فرمول رنگ مو از گذشته تا کنون

  عصاره های گیاهی زیادی در اروپا و بقیه بخش های آسیا نیز برای رنگ کردن موها به کار می رفت. به طور مثال ترکیب حنا با وسمه، که غالبا برای رنگ کردن پارچه به کار می رفت، برای قهوه ای کردن یا مشکی کردن موها بوده و ترکیب گیاه کمومیل برای روشن کردن موها به کار می رفت. پوست تنه درختان یا میوه درخت های آجیل مانند گردو نیز برای رنگ کردن موها استفاده می شد. برخی نیز فلزاتی مانند آهن و مس را برای ماندگاری بیشتر رنگ مو و رنگ گرفتن بیشتر موها به کار می بردند.

  موهای طلایی و قرمز نیز که به خصوص در دوره رنسانس رواج پیدا کرده بود، ناشی از سولفور سیاه، ترکیبی از برخی سنگ ها و عسل بود. بسیاری از رنگ موهای قرن شانزدهم با نمک، سیلور نیترات و گلاب به وجود می آمد. برخی نیز برای رنگ کردن موهای خود از پودر استفاده می کردند. به طور مثال پودر سفید روی موها و کلاه گیس نشان دهنده شان بالای اجتماعی در این زمان بود.

  استفاده از چنین روش هایی برای رنگ کردن موها تا اواخر قرن هجدهم رواج داشت. اما در این زمان هیدروژن پراکسید معرفی شده و در سال 1867 در پاریس به عنوان ماده ای برای روشن کردن موها به کار رفت. یک شیمی دان لندنی به همراه یک آرایشگر اهل پاریس شروع به استفاده و ترویج هیدروژن پراکسید 3% کردند و همین موضوع نیز باعث به وجود آوردن رنگ موهای شیمیایی بیشتری در اواخر قرن نوزدهم شد.

رنگ موهای آمینویی در اوایل 1880 در اروپا منتشر شده و تا سال 1888 همه جای اروپا از این ماده برای رنگ کردن موها،  لباس ها، پشم گوسفندان و حتی خز و پر حیوانات استفاده می شد. در این زمان با کمک رنگ مو، امکان مشکی، قهوه ای، قرمز و روشن تر کردن مو وجود داشت.

  در سال 1910 یک آرایشگر پاریسی به نام گاستون بودو، با ترکیب رنگ های مختلف با یکدیگر رنج متنوعی از رنگ مو ارائه داد و توانست 18 رنگ مو ایجاد کند. در این زمان بلوند کردن موهای مشکی بسیار رواج یافت و بسیاری از خانم ها و آقایان در اروپا و آمریکا موهای تیره خود را بلوند می کردند.

  متاسفانه این رنگ موهای آمینویی منجر به واکنش های آلرژی زای زیادی در بین برخی افراد می شدند، به همین دلیل نیز محققان از مواد خام رنگ موهایی ایجاد کردند تا این مشکل برطرف شود. قدم بعدی در پیشرفت رنگ مو، رنگ موی Clairol بود که در سال 1950 رواج یافته و با کمک آن امکان روشن کردن موها تنها در یک مرحله وجود داشت. با رواج این محصول و سادگی به کارگیری آن تا سال 1973 حدود 50% خانم ها و 8% مردان موهای خود را رنگ می کردند.

 

 

 

رنگ مو

رنگ مو

 

 

مواد اولیه در ترکیب رنگ مو


به طور کلی رنگ مو، از ترکیبات زیادی مانند آنتی اکسیدان ها، آلکالیزرها، صابون ها، آمونیا و بسیاری مواد دیگر به وجود می آید. البته یکی از ترکیبات در این رنگ موها، تثبیت کننده های رنگ مو هستند که با ماندگاری روی مو، باعث تغییر رنگ آن می شوند. این مواد معمولا حاوی آمینو هیدروکسی تولون یا آمینوفنول ها بوده و برای رنگ کردن موها نیز تیتانیوم دی اکسید و اکسید آهن به کار می رود.

 

دوام رنگ مو


  رنگ موهایی که در ابتدا تولید می شد، همگی دائمی بودند و به همین دلیل نیز در دهه 1920 میلادی بسیاری از خانم ها از این ایده که موهای خود را رنگ کرده و این رنگ مو به صورت دائمی روی موهای آن ها بماند، استقبال نکردند. اما در سال 1930 رنگ موها محبوبیت گذشته خود را بار دیگر به دست آورده و تا سال 1950 رنگ کردن موها در بین خانم ها به محبوبیت فوق العاده ای دست پیدا کرد.


  البته برای این موفقیت تبلیغات گسترده ای انجام شد. یکی از موثرترین افراد در رواج رنگ موها، شِرلی پُلی کوف بود که در مدت 20 سال پیاپی با تبلیغ رنگ مو آن را به محبوبیت رساند. در این 20 سال در حدود 40% خانم های آمریکایی موهای خود را رنگ می کردند و به خصوص خانم های میانسال برای پوشاندن موهای سفید خود از این رنگ موها استفاده می کردند.البته در دهه 70 میلادی این طرز فکر هم عوض شد و علاوه بر خانم هایی که برای پوشاندن تارهای سفید خود، موهایشان را رنگ می کردند، دختران و خانم های دیگر نیز اقدام به رنگ کردن موهای خود کرده و رنگ کردن موها نشان دهنده شیک بودن و مرفه بودن یک خانم بود.

 

 

تبلیغات رنگ مو در گذشته


  رنگ موهایی که در ابتدا تولید می شد، همگی دائمی بودند و به همین دلیل نیز در دهه 1920 میلادی بسیاری از خانم ها از این ایده که موهای خود را رنگ کرده و این رنگ مو به صورت دائمی روی موهای آن ها بماند، استقبال نکردند. اما در سال 1930 رنگ موها محبوبیت گذشته خود را بار دیگر به دست آورده و تا سال 1950 رنگ کردن موها در بین خانم ها به محبوبیت فوق العاده ای دست پیدا کرد.


  البته برای این موفقیت تبلیغات گسترده ای انجام شد. یکی از موثرترین افراد در رواج رنگ موها، شِرلی پُلی کوف بود که در مدت 20 سال پیاپی با تبلیغ رنگ مو آن را به محبوبیت رساند. در این 20 سال در حدود 40% خانم های آمریکایی موهای خود را رنگ می کردند و به خصوص خانم های میانسال برای پوشاندن موهای سفید خود از این رنگ موها استفاده می کردند. البته در دهه 70 میلادی این طرز فکر هم عوض شد و علاوه بر خانم هایی که برای پوشاندن تارهای سفید خود، موهایشان را رنگ می کردند، دختران و خانم های دیگر نیز اقدام به رنگ کردن موهای خود کرده و رنگ کردن موها نشان دهنده شیک بودن و مرفه بودن یک خانم بود.

 

تولید رنگ مو


تولید رنگ مو پروسه های مختلفی مانند وزن کردن مواد اولیه، تست آن ها برای بررسی میزان کمی یا زیادی و بررسی ترکیب به دست آمده برای ارائه جواز صورت گرفته و نمونه های رنگ مو تولید می شوند.
در مرحله بعد کیفیت محصول تولید شده بررسی شده و نمونه هایی برای آزمایش بیشتر از کل محصول به صورت رندوم انتخاب می شوند تا از کیفیت محصول اطمینان یابند.

 

مطالب مرتبط با رنگ مو:

تاریخچه رنگ مو

ترکیبات رنگ مو

آلرژی به رنگ مو

رنگ مو با کیفیت

 

فیلم آموزش رنگ مو

رنگ مو

 

 

 

جمع آوری و ترجمه شده توسط سایت آرایشگری رژلب دات کام

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک سایت آرایشی رژلب مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

 


فیلم های مرتبط
در این آیتم آموزشی از مجموعه زیبایی ویونا، انواع فر مو با روش های مختلف را مشاهده میکنید. جهت شرکت در کلاسهای آموزشی با شماره تلفن های 02177431560 و 09356000743 تماس بگیرید

فر کردن مو با 4روش

در این ویدئو خانم انوشه شفیعی مدرس کاربامواد، توضیح می دهند  با روش عملی بسیار ساده می توان در پایه های مختلف موها را دکلره و بعد رنگساژهای متفاوت گذاشت .
با تمرین این روش می توانید در زمینه رنگ و مش حرفه ای شوید
برای شرکت در دوره های آموزش رنگ و مش در آموزشگاه  اسطوره با شماره 09123209333 تماس بگیرید.

ترکیب رنگ مو

در این فیلم آموزشی از آموزشگاه اسطوره، خانم انوشه شفیعی نحوه خواندن کاتالوگ رنگ والوار را برای شما توضیح میدهند.جهت سفارش محصول با شماره تلفن 02188850226 و جهت آموزش با شماره تلفن 09375145783 تماس حاصل فرمایید.

ترکیب رنگ مو

اگر ابروی شما احتیاج به پاک کردن دارد و نمیدانید از کدام روش پاک کردن تاتو استفاده کنید خانم دینا تقوی در این ویدئو شما را با انواع روشهای پاک کردن و مزایا و معایب آن آشنا میکنند.برای شرکت در کلاسهای ایشان که در دو شعبه تهران و   بوشهر هستند با شماره 09195256779 تماس بگیرید.

پاک کردن تاتو به روش ارگانیک

در این فیلم میتوانید نکات بسیار آموزنده ای از رنگ و مش را بیاموزید حتی اگر مبتدی بوده و هیچ دانشی در مورد این رشته نداشته باشید  که شامل ترکیب رنگها وشناخت رنگ هاوخنثی سازی و بستر شناسی و برطرف کردن سفیدی مو  میباشد جهت دریافت مشاوره آموزش و خدمات با شماره - 09192039642 تماس بگیرید

آموزش رنگ و مش

نرم افزار آرایشگاهی

نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
کلمه "زیبا" را بدون گیومه وارد کنید؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی
ارسال مطلب

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: