پنجشنبه 20 دی 1397 - 07:42:48

آموزش صفر تا صد گریم صورت

نکات اساسی که حین انجام گریم عروس باید به آن توجه داشت

اهمیت نوع پوست و صورت در گریم تخصصی

 

آموزش گرم صورت

آموزش گریم صورت به صورت مرحله به مرحله

 

در این مطلب آموزشی از سری مطالب وب سایت رژلب قصد داریم به آموزش صفر تا صد گریم صورت بپردازیم. با مطالعه این مقاله با انواع گریم های عروس و سینمایی آشنا شده و کاربرد آن ها را خواهید آموخت.


تعریف کلی گریم


به روشی برای متعادل سازی حرفه ای صورت گفته می شود که از ماندگاری بالاتری نسبت به آرایش برخوردار است. در واقع هرچه از زمان انجام گریم توسط گریمور بگذرد، نه تنها خراب نمی شود، بلکه بیش از پیش روی پوست می نشیند و با حرارت بیشتر پوست جذاب تر می شود. تفاوت گریم با آرایش در این است که آرایش غلیظ ممکن است موجب افزایش سن شود؛ در صورتی که گریم اروپایی و سینمایی می تواند موجب پایین آوردن سن نیز شود.
در ابتدای کار بهتر است بدانید که تنها کسب مهارت در انجام گریم حائز اهمیت نمی باشد؛ بلکه محیط و ویژگی های سالن نیز اهمیت بالایی دارد. در ادامه مقاله به طور کامل راجع به رعایت مسائل اساسی در پیاده سازی یک گریم حرفه ای صورت خواهیم پرداخت.


اهمیت تنظیم نور و آیینه در سالن آرایش و زیبایی


یکی از مهم ترین مسائلی که در حین انجام گریم باید به آن توجه داشت، انتخاب آیینه و نورپردازی مناسب است. آیینه مورد نیاز در این شرایط، اندازه 10/1 در 10/1 دارد و به صورت صاف و عمود بر دیوار قرار می گیرد. بهتر است نورپردازی اطراف آیینه به صورت حاشیه های زرد و سفید باشد؛ بدین معنی که دو منبع نور در رنگ های سفید و زرد در بالا، پایین، چپ و راست آینه قرار می گیرند.
می توان از لامپ های کم مصرف و مهتابی بنا به سلیقه خود استفاده کرد. نکته ای که باید همواره به آن توجه داشت این است که نور نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. اگر تنها از نور سفید در نورپردازی سالن آرایشی استفاده کنید، رنگ گریم را روشن تر از حد ممکن نشان می دهد و چنانچه تنها نور زرد را به کار ببندیم، فون مورد استفاده روی صورت تیره تر نشان داده می شود. با این اوصاف بهتر است تناسب بین نورها را در نظر داشته باشیم.
موقعیت قرار گیری آیینه نیز بهتر است به گونه ای باشد که صورت مشتری دقیقا در وسط آن قرار گیرد. دلیل این موضوع نیز آن است که نور به طور مساوی از بالا و پایین به صورت مشتری می تابد و نقص های صورت وی به خوبی قابل مشاهده و برطرف سازی هستند.

 

نکات لازم جهت گریم حرفه ای صورت

نکاتی که باید حین انجام گریم صورت بدانید


انتخاب صندلی مناسب برای انجام گریم حرفه ای


صندلی گریم در سالن های آرایشی و گریم حرفه ای دارای اشکال مختلفی هستند؛ اما صندلی مورد نظر ما برای انجام یک گریم کاملا حرفه ای، نوع 90 درجه است. به گونه ای که مشتری به صورت 90 درجه روی آن قرار گیرد و صورت وی کاملا روبروی آیینه و بدون شیب باشد. این در صورتی است که برخی میکاپ آرتیست ها و گریمورها، مدل یا مشتری خود را روی میز 45 درجه به سمت عقب می خوابانند و خودشان روی صندلی نشسته و کار گریم را شروع می کنند. خوب است بدانید که انجام این عمل کاملا اشتباه است؛ چون ما باید لحظه به لحظه مدل را در آیینه نگاه کرده تا خطای دید از دید برود.
به عبارت دیگر، زمانی که ما از فاصله نزدیک به چیزی نگاه می کنیم، احتمال افزایش خطای دید افزایش می یابد. این در حالی است که تماشای صورت مشتری در آیینه و ازفاصله نیم متری، امکان تشخیص ایرادات چهره را بیشتر می کند.


تشخیص نوع پوست صورت


بعد از فراهم کردن امکانات اساسی سالن، در اولین مرحله از گریم صورت باید نوع پوست صورت را مد نظر قرار داد. بدین معنی که باید تشخیص دهید پوست صورت عروس یا مشتری شما چرب، خشک، معمولی و ... است که روش تشخیص آن را به طور کامل در ادامه شرح خواهیم داد.

گریم پوست چرب

چربی این نوع پوست ها باید پیش از انجام هر گونه آرایش و گریم، پاک شود. البته برای گریم عروس بهتر است این عمل یک الی دو روز پیش از موعد صورت گیرد. برای این کار می توان از شیر پاک کن، دستکال مرطوب، پنبه، آب و الکل استفاده کرد؛ ولی یکی از بهترین مواردی که به تجربه ثابت شده است، خمیر ریش آرکو می باشد. بدین صورت که اندازه دو سانت از خمیر ریش را در کاسه ای ریخته و مقدار بسیار اندکی به آن آب اضافه می کنیم. سپس با استفاده از فرچه مخصوص یا قلمو آن را روی صورت پهن کرده و پس از گذشت 10 دقیقه آبکشی می کنیم.

 

گریم انواع پوست

اهمیت نوع پوست در گریم صورت

 

گریم پوست خشک

کار کردن با پوست خشک بسیار دشوارتر از کار کردن با پوست چرب است. دلیل آن هم این است که فون فارمیکی که مورد استفاده قرار می گیرد، به خوبی روی پوست نمی خوابد. این جاست که می توانید از بخور صورت برای عروس خود استفاده کنید و سپس از انواع ماسک های آبرسان بهره بگیرید. همچنین می توانید به عروس خود سفارش کنید که آب زیادی مصرف کند.

گریم پوست معمولی

بهترین نوع پوست، پوست های معمولی هستند که هیچ مشکلی نداشته و تنها با گذاشتن چند ماسک صورت، آماده گریم حرفه ای می شوند.

 

گریم پوست مختلط

تشخیص این نوع پوست معمولا کمی دشوار است؛ بدین صورت که در برخی مواقع روی بینی و پیشانی چرب بوده و گونه خشک است اما در برخی مواقع بینی خشک و گونه و پیشانی چرب هستند.

تشخیص انواع صورت

پس از تشخیص نوع پوست مشتری، حال زمان تشخیص نوع صورت وی فرا می رسد. از آن جایی که هر نوع صورت گریم مختص به خود را می طلبد، این بخش از گریم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. شما نمی توانید هیچ صورتی را پیدا کنید که کاملا شبیه به صورت دیگری بوده و تکنیک های سایه روشن و هایلایت آن ها مشابه هم صورت گیرد. در واقع چهره هر شخص همانند اثر انگشت وی از ویژگی های مختص به خود نظیر گودی و فرو رفتگی ها برخوردار است که باید در گریم توجه اساسی به آن ها داشت. در ادامه با انواع صورت ها آشنا خواهید شد:

- صورت قلبی که در آن پیشانی پهن تر از صورت بوده و به چانه که می رسد، باریک می شود.
- صورت مثلثی که پیشانی باریک و چانه صورت پهن تر می شود.
- صورت مستطیل که صورت کشیده و زاویه دار است و پیشانی کاملا پهن و سمت چانه نیز پهن است.
- صورت مربع که مانند صورت مستطیل اما کمی کوتاه تر است.
- صورت گرد که گردی آن کاملا هویدا است.


آرایش و میکاپ متناسب با انواع صورت


ابتدا یک خط بیضی در ذهنمان روی صورت مشتری ترسیم می کنیم. به طور مثال اگر این خط بیضی را روی صورت مشتری که دارای صورت قلبی شکل است ترسیم کنیم، گوشه های بالای پیشانی از خط ترسیم شده بیرون زده می شوند. این بدان معناست که باید نواحی خارج از خط را تیره کار کنیم. تیره کردن این نواحی موجب می شود که قسمت برجسته، گود به نظر برسد و روشن کار کردن ناحیه موجب برجسته نشان دادن نواحی گود می شود. این در حالی است که قسمت چانه در صورت های قلبی شکل، باریک و کشیده است و نیاز به پرتر نشان دادن دارد. در این هنگام است که باید سایه روشن های خود را در نواحی چانه ترسیم کنیم.
صورت هایی که کشیده هستند نیز قسمت های بالای پیشانی و زیر چانه را به گونه ای کار می کنیم که از قد صورت کاسته شود. پس از آن که سایه روشن و تیره را کار کردیم، با استفاده از پد شروع به فید کردن کار می کنیم. بهتر است دو عدد پد جداگانه داشته باشیم تا قسمت های روشن و تیره با هم ادغام نشوند. با استفاده از یکی از پدها که مقداری نم دار است، شروع به ضربه زدن روی قسمت های روشن پوست کرده و با پد دیگر روی قسمت های تیره ضربه می زنیم. انجام این عمل موجب می شود کار یکدست از آب در بیاید و خط گریم بر جای نماند.


کاربرد زیر ساز پوست صورت در گریم حرفه ای


زیر ساز، کرم خاصی نیست؛ بلکه اولین فونی است که روی صورت می مالیم تا کار سایه روشن ها را شروع کنیم. البته بهتر است ابتدا رنگ پوست مشتری تشخیص داده شود و از همان رنگ برای زیر ساز زدن استفاده کنیم؛ به دلیل آن که گریم اروپایی و سینمایی کاملا نامحسوس است و نباید تشخیص داده شود. می توان برای پخش فون کرلاین از پد هیدرو یا یک اسفنج نم دار استفاده کرد. حتی می توان این کار را با انگشت انجام داد که پوشش دهی بهتری اعمال شود.
پیشنهاد ما به شما برای استفاده از زیر ساز، فون شماره 5 است که با اکثر پوست ها همخوانی دارد. بدین صورت که ابتدا کل صورت را با استفاده از فون شماره 5 پوشش داده و سپس با استفاده از فون شماره 7، قسمت های برجسته صورت را گود و متعادل می کنیم. در نهایت با استفاده از فون شماره 3 نیز قسمت های گود صورت را برجسته تر کرده و به تعادل می رسانیم.

 

کاربرد کاموفلاژ در گریم صورت

 


کاربرد کاموفلاژ در گریم تخصصی عروس


معمولا از کاموفلاژ برای برطرف کردن ایرادهای غیر طبیعی صورت استفاده می شود. منظور از کاموفلاژ، همان کانسیلرهای رنگی مانند رنگ سبز، قرمز، زرد، نارنجی، نخودی، بژ و ... غیره هستند که ربطی به پوست نداشته و صرفا جهت خنثی کردن و از بین بردن ایرادهای غیر طبیعی صورت به کار می روند.
به عنوان مثال، برای صورتی که پوست آن قرمز است می توان به فون شماره 5 که برای زیرساز استفاده می شود، کمی کانسیلر سبز اضافه کرد. بهتر است ابتدا این ترکیب را روی پوست دست بسازید و سپس مورد استفاده قرار دهید. از آنجایی که احتمال دارد در یک طرف پوست به مقداری کمتری از رنگ سبز استفاده شود و در طرف دیگر به مقدار بیشتر، ساخت آن روی پوست دست این امکان را به شما می دهد که به یک توناژ یک دستی برسید. کانسیلر سبز در خنثی کردن پوست قرمز بسیار موثر است. کاربرد دیگر کاموفلاژ، برجسته کردن قسمت های گود مانند جای جوس و زیر چشم است که با استفاده از رنگ زرد صورت می گیرد.


رفع کبودی زیر چشم در گریم حرفه ای


همان طور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، هنگام زیر سازی پوست برای برجسته نشان دادن قسمت ها گود صورت از فون شماره 3 استفاده می شود. می توانید کانسیلر زرد را با این فون ترکیب و در نواحی مذکور استفاده کنید. البته بهتر است آن را در بیرون از پوست صورت مثلا روی پوست دست ترکیب و سپس استفاده کنید. چنانچه میزان تیرگی یا کبودی زیر چشم کم بود، از رنگ زرد کانسیلر استفاده می کنیم؛ اما چنانچه کبودی زیاد بوده و به رنگ آبی می زد، بهتر است از کانسیلر نارنجی استفاده کنیم.


استفاده از پودر فیکساتور در گریم عروس


پودر فیکساتور بی رنگ بوده و معمولا پس از متعادل سازی صورت مورد استفاده قرار می گیرد. در گریم سینمایی از پودر فیکساتور رنگی استفاده نمی شود؛ به این دلیل که هنگام پیاده سازی سایه روشن و تیره، زیبایی صورت به آن است و پودر فیکساتور رنگی در این امر تناقص ایجاد می کند.
علاوه بر این، در صورتی که پودر فیکساتور حاوی رنگ باشد، قسمت هایی از صورت مانند زیر چشم که با فون روشن کار کردیم را تیره می کند. در واقع باعث می شود کل کار تیره به نظر برسد و زیبایی گریم از بین برود. بنابراین ترجیح بر استفاده از فیکساتور بی رنگ است که هر رنگی سر جای خود باقی بماند.
پودر فیکساتور باعث می شود که برق کار گرفته شود. از آن جایی که این ماده حالت پودری دارد، باعث می شود که با نشستن روی فون کرلاین و فون چرب، چربی از کار گرفته شده و آن را سفت می کند. بعد از به کارگیری فیکساتور در گریم تخصصی، آرایش صورت به هیچ عنوان پاک نمی شود مگر آن که با شوینده آن را بشویید. حتما زمانی که در فصل تابستان عرق می کنید، با گذاشتن دستمال روی آرایش صورت و برداشتن آن نیز گریم پاک نمی شود. البته احتمال کمرنگ شدن آن وجود دارد اما پاک شدن، هرگز!


امیدواریم این مطلب از آموزش صفر تا صد گریم مورد پسندتان واقع شده باشد. در صورتی که تجربه ای از گریم حرفه ای یا تخصصی عروس دارید، خوشحال می شویم آن را با ما از قسمت نظرات در میان بگذارید.


نرم افزار آرایشگاهی

نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
اولین ماه پاییز چه نام دارد؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (3)

سه شنبه 20 فروردین 1398 - 14:16:12
خیلی عالی و کامل بود👍👍👍👍👍
چهارشنبه 17 بهمن 1397 - 16:19:47
بسیار عالی 👌👌👌
یکشنبه 07 بهمن 1397 - 21:27:15
عالی بود
رژلب - سایت تخصصی آرایشی
ارسال مطلب

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: