سه شنبه 07 اسفند 1397 - 18:16:45

کچلی چیست و راه های درمان آن

علل ابتلا به کچلی و راه های پیشگیری از هر یک

روش های درمان کچلی موی سر

 

کچلی و راه های درمان

کچلی و راه های درمان آن


کچلی یکی از بدترین بیماری هایی است که یک فرد می تواند به آن دچار شود. کچلی انواع مختلفی دارد و می تواند پوست تمام اعضای بدن را نیز درگیر کند. امروزه افراد بسیاری به مشکل طاسی یا ریزش موی سر دچار هستند؛ از این رو بر آن شدیم تا با ارائه این مطلب، تمام نکات مربوط به کچلی و راه های درمان آن را خدمتتان ارائه دهیم.


کچلی چیست؟


کچلی نوعی عفونت پوست است که موجب ریزش مو می شود. کچلی معمولا موجب ریزش مو به صورت لکه و پوسته ریزی سر، تغییر رنگ، شکنندگی و سست شدن موها در محل زخم، ریزش و طاسی موقت می شود. در واقع طاسی از کچلی متفاوت است. انواع کچلی هایی که ناشی از قارچ ها هستند، از انواع قارچ هایی همچون میکروسپوروم ها، تریکوفیتون ها و اپیدرموفیتون ها پدید می آیند.
کچلی می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود که معمولا از وسایل آلوده مشترک مانند شانه، روسری، حوله و دمپایی صورت می گیرد. معمولا کچلی در بچه ها به ندرت اما در بالغین مشاهده می شود. عامل بیماری علاوه بر انسان به انسان، از خاک به انسان، حیوان به انسان و حتی انسان به حیوان نیز می تواند باشد.


انواع کچلی


کچلی را می توان در انواع زیر مشاهده کرد:

1. اکتوتریکس که شایع ترین فرم کچلی سر است و ضایعات آن ثبل از دوران بلوغ دیده شده که به صورت اپیدمی در مدارس بسیار شایع می باشد. ضایعات منفرد یا متعدد به صورت لکه های گرد یا بیضی با حاشیه کاملا مشخص دیده می شوند. معمولا موها در این نوع کچلی در محل ضایعه خاکستری رنگ شده و چند میلی متر بالاتر از سطح پوست شکننده می شوند. عفونت اکتوتریکس به سه صورت لکه های بدون مو یا لکه های خاکستری به فرم کریون (آبسه های ملتهب چرکی با ترشحات زرد رنگ) همراه با آدنوپاتی مشاهده می شود که عامل قارچی از حیواناتی مانند گاو و گوسفند به انسان منتقل می شوند. در عفونت نوع اکتوتریکس، عوامل قارچی پس از ورود در ساقه مو رشد کرده و سپس از مو خارج شده و در اطراف ساقه مو به شکل آرتروکونیدی و کونیدی مشاهده می شوند.
2. اندوتریکس که طی آن عوامل قارچی در داخل مو رشد و تکثیر می یابند.


علل ابتلا به کچلی چیست؟


تا حالا مشاهده کرده اید که بدون دلیل روی پوست یا موی سرتان علائم کچلی ظاهر شود؟ احتمالا هاج و واج می مانید که دلیل این کچلی ناگهانی چیست و چه بلایی قرار است سرتان بیاید. کچلی سر یا پوست علاوه بر قارچ، دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

شستشوی بیش از حد

شاید با شنیدن اسم میکروب، بلافاصله یک موجود مضر برای سلامتی در ذهن تان تداعی شود؛ اما خوب است بدانید که همه میکروب ها مضر نیستند و میکروب های مفید نیز وجود دارند. به عنوان مثال، می توان به میکروب فلور که در برخی نقاط از بدن انسان ها مانند دهان، دستگاه گوارش، مخاط بینی و دستگاه تناسلی زندگی می کند، اشاره کرد. این موجود از بدن ما تغذیه می کند اما نه تنها آسیبی به سلامت وارد نمی آورد، بلکه مانند یک سد دفاعی از نفوذ میکروب های مضر به بدن جلوگیری می کنند. افرادی که بیش از حد پوست خود را می شویند، فلورها را از بین برده و زمینه را برای حضور انواع قارچ ها که عامل کچلی هستند، به وجود می آورند.
جهت جلوگیری از این عارضه، بهتر است از شستشوی بیش از حد پوست خودداری کنید. از سایش پوست و استفاده از لیف و کیسه نیز اجتناب کنید. شاید به همین دلیل است که افراد دارای وسواس، بیشتر از سایرین به کچلی سر یا پوست دچار می شوند.

 

علل کچلی موی سر

علت کچلی موی سر

 

تشعشعات رادیویی

افرادی که مجبورند به دلیل بیماری عمل رادیوتراپی انجام دهند، در معرض کچلی پوست قرار دارند. تشعشعات، پیاز مو را از یک یا چند بخش پوست از بین برده و طیفی از کچلی پوست را ایجاد می کند. رادیوتراپی نیز برگ و ساقه مو را از بین می برد؛ اما به پیاز مو صدمه ای نمی زند. بهترین راهکار برای جلوگیری از این نوع کچلی آن است که با مشورت پزشک، بین جلسات رادیوتراپی فاصله استراحتی ایجاد نمایید. در افرادی که رادیوتراپی انجام داده اند، ممکن است کچلی برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشد. از آن جایی که سرعت رویش مو در افراد متفاوت است، معمولا از دو تا شش ماه طول می کشد تا موی جدید رشد کند. در صورتی که بعد از گذشت 6 ماه خبری از رویش مو نشد، بدانید که کچلی به وجود آمده و نسبت به درمان آن اقدام کنید

مزاج های مستعد

ممکن است در برخی مواقع یک فرد تحت تاثیر هیچ عامل خارجی برای کچلی قرار نداشته باشد؛ اما باز هم به این عارضه دچار شود. دلیل این امر، نقش استعداد مزاج فرد در ابتلا به بیماری های قارچی از جمله کچلی پوست است. مزاج ها، نوع بافت های پوست و کیفیت آن ها را تعیین می کنند. افرادی که دارای مزاج تر هستند، پوست شان به طور طبیعی مرطوب است و استعداد بیشتری نسبت به کچلی از خود نشان می دهند. اخلاط غیرطبیعی نیز می تواند زمینه ابتلا به کچلی را به وجود بیاورد. اخلاط غیرطبیعی معمولا بر اثر تغذیه اشتباه پدید می آید. معمولا غذاهایی که مصرف می کنیم، نقش به سزایی را در سلامت بدن ایفا می کنند. برخی خوراکی ها در بدن تولید خلط می کنند که شما باید از مصرف آن ها خودداری کنید.

تنش های روانی

بر کسی پوشیده نیست که بین روح و تن رابطه تنگاتنگی وجود دارد. به همین دلیل، گاهی اوقات ناراحتی های روانی خود را به شکل بیماری های جسمی نشان می دهند. کچلی هم از این قاعده مستثنی نیست و می تواند به دلیل استرس ها و مشکلات عصبی پدید بیاید. کچلی پوست یا مو به صورت دایره ای و سکه ای که هم در خانم ها و هم در آقایان شایع است، می تواند نمونه ای از کچلی ناشی از تنش های روانی باشد. چاره کار این است که اوضاع فکری و روحی خود را سر و سامان دهید و برای این کار از روانکاو کمک بگیرید.

درمان کچلی موی سر

داروهای گیاهی بسیاری برای درمان کچلی موی سر وجود دارند که هم برای پیشگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرند و هم در درمان آن. البته کچلی با دشواری درمان می شود و نیاز به مدت زمان طولانی برای درمان کامل دارد. از گذشته تاکنون، مواد گیاهی همچون حنا، مورد و سدر در تقویت موها بسیار موثر بوده و مورد استفاده قرار می گرفتند. این گیاهان علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، چربی و التهاب سر را نیز کاهش می دهند.
برخی گیاهان مانند رزماری موجب افزایش خونرسانی موضعی می شوند که نه تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز مفید واقع می شود. ترکیبات بابونه و آویشن نیز خواصی مشابه با رزماری دارند که علاوه بر موارد ذکر شده، آثار ضد باکتری و ضد قارچ نیز دارند.
یکی از شایع ترین روش ها برای مقابله با طاسی سر، کاشت مو است که استفاده از این روش، مزایا و مضرات خاص خود را دارد. اما اخیرا یک روش جدید برای پوشاندن مشکل طاسی سر ابداع شده که بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است. این روش میکرو اسکالپ یا هاشور کف سر نام دارد. به ناحیه کف سر اصطلاحا اسکالپ گفته می شود. واژه میکرو نیز به معنای هاشور زدن است که جمعا معنی هاشور زدن کف سر را تداعی می کنند. این روش جهت رفع طاسی سر و ترمیم کم پشتی موی سر در آقایان و بانوان صورت می گیرد. روش میکرواسکالپ سر برای آقایان به صورت نقطه ای انجام می شود و چنانچه به ناحیه ای ختم شود که دارای مو باشد، از هاشور استفاده می شود. در اسکالپ سر خانم ها اما، از تکنیک شبیه سازی مو در قسمت های کم پشت بهره گرفته می شود.


روش های انجام اسکالپ سر

 

دو روش برای انجام اسکالپ سر یا SMP وجود دارد: استفاده از دستگاه میکروپیکمنتیشن و رول. از آنجایی که روش میکروپیگمنتیشن، مناطق خالی از سر را با طراحی و دور و نزدیک کردن نقاط سایه گذاری می کند، ظریف تر بوده و از حالت طبیعی بیشتری برخوردار است. مزیت رول نیز نسبت به میکرو آن است که حجم وسیعی از کار را با فواصل منظمی انجام می دهد. البته در افرادی که دارای مو هستند و تمایل دارند تنها بخشی از کف سرشان هاشور زده شود، سرعت عمل  بسیار افزایش می یابد.

 

درمان کچلی موی سر

روش های درمان کچلی سر


مزایا و معایب میکرو اسکالپ سر

 

میکرو اسکالپ نیز همانند دیگر متدهای هاشور زدن دارای مزایا و معایبی است. طی بخش های همین مقاله، مفصلا راجع به مزایای این روش نسبت به سایر روش های کاشت مو مانند پیوند، اشاره کردیم. حال قصد داریم راجع به معایب روش میکرو اسکالپ توضیح دهیم.

بروز حساسیت

اگر به رنگدانه ها و جوهرهای تاتو حساسیت دارید، به شما توصیه می کنیم روش دیگری را برای کاشت مو خود انتخاب کنید. بسیاری از مراکز ممکن است از رنگ های متفرقه و انواع رنگ های غیر پزشکی تاتو که حاوی مواد شیمیایی و فلزات سنگین هستند، استفاده کنند. در این صورت، احتمال آن که پوست سر شما به این مواد شیمیایی حساسیت داشته باشد، بسیار است. معمولا بهترین رنگ ها برای انجام این کار، رنگ هایی هستند که پایه طبیعی داشته و از مواد شیمیایی و فلز همچون سرب در تهیه آن استفاده نشده باشد. رنگ های تهیه شده از پایه ذغال بهترین گزینه هستند.

تخصص کافی تکنسین

فردی که عمل انجام میکرو اسکالپ را به عهده دارد، باید از تخصص کافی برخوردار باشد تا نحوه صحیح کار با سوزن ها و سایر امکانات را به خوبی بداند.

شرایط غیر بهداشتی

یکی از مهم ترین عوارض جانبی میکرو اسکالپ می تواند بروز عفونت در کف سر باشد که گاها جبران ناپذیر است. برای جلوگیری از بروز این عارضه، بهتر است بیمار مراقبت های بهداشتی را تا چند روز پس از انجام میکرو اسکالپ سر انجام دهد. از دیگر نکات مهمی که همواره باید به آن توجه داشت، این است که از رفتن به آرایشگاه ها و اماکن غیر بهداشتی که بدون مجوزهای لازم اقدام به این کار کرده اند، جدا خودداری شود.

عدم ماندگاری بالای میکرو اسکالپ

همواره به این نکته توجه داشته باشید که دوام اسکالپ سر حدود چهار سال است و این که برخی افراد بر دائمی بودن روش فوق تاکید دارند، کاملا اشتباه است. احتمال دارد برخی مراکز برای جلب مشتری به دروغ بگویند که میکرو اسکالپ روشی دائمی برای هاشور کف سر است. همچنین احتمال دارد جهت افزایش ماندگاری از برخی رنگ های دارای فلزات سنگین مانند سرب استفاده کنند که برای سلامتی بسیار مضر بوده و توسط بدن قابل دفع نیست. بهتر است از رنگ های طبیعی و ارگانیکی که توسط بدن قابل دفع بوده و بعد از گذشت چند سال از طریق سیستم بدن دفع می شوند، استفاده کرد.

اختلاف رنگ

نتیجه حاصل از میکرو اسکالپ در صورت ناوارد بودن تکنسین و استفاده از تجهیزات بی کیفیت می تواند بسیار بد از آب در بیاید. علاوه بر این، رنگ های مورد استفاده در این نوع تاتو نیز باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

 

میکرو اسکالپ مفید در درمان کچلی

درمان کچلی با هاشور کف سر


معرفی یکی از بهترین مراکز اسکالپ سر


سرکار خانم مهندس مریم آیرملو مدیریت مرکز تخصصی اسکالپ مریم آیرملو هستند .

🔴 تحصیلات دانشگاهی ایشان کارشناس ارشد مهندسی پزشکی است.
🔴 در حوزه اسکالپ مبتکر تکنیک اسکالپ سه بعدی برای اولین بار در ایران و حتی جهان بوده اند و مدرس بین المللی رشته تخصصی میکرواسکالپ می باشند.
🔴 ایشان در اجلاس بین المللی بانوان کارآفرین سال 1396 از سوی مسئولین به عنوان بانوی کارآفرین انتخاب شدند.
🔴 ایشان برگزار کننده دوره های تخصصی اسکالپ در ایران هستند.
🔴 مرکز اسکالپ آیرملو در همایش بزرگ اصناف استان تهران از طرف اتاق اصناف به عنوان واحد صنفی نمونه معرفی شد.

مرکز تخصصی اسکالپ آیرملو به مدیریت سرکار خانم مهندس مریم آیرملو، ارائه دهنده تخصصی خدمات میکرواسکالپ براساس آخرین استانداردهای روز دنیا و اصول برندینگ به همراه تیم حرفه ای و تحت نظر پزشکان متخصص آماده ارائه خدمات تخصصی میکرواسکالپ می باشد.

 

راه های ارتباطی با کلینیک مریم آیرملو

 

برای مراجعه به کلینیک خانم آیرملو و انجام خدمات هاشور کف سر، می توانید از طریق شماره تماس های زیر جهت تعیین وقت مشاوره اقدام کنید.

شماره تلفن: 02122388750
شماره موبایل: 09123332580


نرم افزار آرایشگاهی

نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
کلمه "خوب" را بدون گیومه وارد کنید؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی
ارسال مطلب

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: