سه شنبه 20 فروردین 1398 - 16:28:21

کچلی ریش و راه های درمان آن

درمان خانگی ریزش ریش در مردان

علت ریزش ریش و سبیل چیست؟

 

کچلی ریش و درمان آن

کچلی ریش و راه های درمان آن


کچلی ریش نوعی بیماری قارچی پوست است که موجب ریزش قسمتی از موهای صورت شده و به دو شکل عمیق و سطحی رخ می دهد. در ادامه مقاله کچلی ریش و راه های درمان آن به بررسی انواع کچلی ریش و راهکارهای درمان آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


کچلی ریش چیست؟


کچلی ریش اصطلاحی پزشکی برای آلودگی ناشی از قارچ در مو و پوست ناحیه ریش دار صورت است. این نوع قارچ پوستی، قسمت پایین صورت را آلوده کرده و امکان این که تا گردن گسترش یابد نیز بسیار است. آلودگی قارچی پوست را کچلی صورت نیز می نامند. کچلی ریش یک بیماری پوستی نادر است. این بیماری اگر چه در سراسر دنیا مشاهده شده است؛ اما با روش های بهداشتی به حداقل خود رسیده است.


چرا مردان کچلی ریش می گیرند؟


کچلی ریش معمولا در نواحی روستایی قابل مشاهده است و معمولا از حیوانات منتقل می شود؛ از این رو این بیماری بیشتر از نوع درماتوفیت های حیوانی هستند. کچلی ریش اغلب اوقات از طریق ترایکوفیتون منتاگروفایتیس و ترایکوفیتون وروکوزوم ایجاد می گردد و هر دوی این عوامل از گاو به انسان منتقل می شوند. ترایکوفیتون منتاگروفایتیس از اسب و سگ نیز قابل انتقال است. ترایکوفایتون روبروم، عامل غیر شایع کچلی ریش است و در مواردی که عفونت از طریق آن ایجاد می شود، ممکن است از جای دیگر بدن یا از طریق وسایل غیر بهداشتی سلمانی منتقل شده باشد.


علائم کچلی ریش چیست؟


در موارد خفیف، کچلی ریش علائمی ندارد. در این شرایط ممکن است بدون این که هیچ دانه مشخصی به چشم بیاید، احساس خارض وجود داشته باشد. کچلی ریش بیشتر روی چانه و گردن پدید آمده و از آن جا گسترش پیدا می کند. زخم های پوستی کچلی ریش از لحاظ ویژگی ظاهری، به دو دسته برافروخته و غیر برافروخته تقسیم می شوند.
زخم های برافروخته معمولا قرمز هستند و طی آن پوست متورم می شود. دانه های کوچکی روی پوست پدید می آیند که موادی از خود تراوش می کنند. احتمال احساس درد نیز وجود دارد. زخم های غیر برافروخته، تورم و قرمزی کمتری داشته و معمولا دانه ای روی پوست نمایان نمی شود. از دست دادن مو در قسمت های آلوده و خارش پوست که ممکن است شدت آن متفاوت باشد، رایج است.

 

علامت کچلی ریش

علائم و نشانه های کچلی ریش چیست؟


روش های پیشگیری از کچلی ریش


در ادامه با برخی از اقدامات پیشگیرانه آشنا خواهید شد:
- به خاطر داشته باشید که تمیز کردن صورت با هر روش دیگری به جز تیغ، احتمال ابتلا به کچلی ریش را افزایش می دهد. از این رو، موهای صورت تان را فقط با تیغ تمیز کنید.
- برای اصلاح صورت از تیغ تمیز و استفاده نشده استفاده کنید. به هیچ عنوان از تیغ مشترک حتی با نزدیک ترین بستگان استفاده نکنید. هنگام مراجعه به آرایشگاه، اطمینان حاصل کنید که آرایشگرتان از تیغ جدید استفاده می کند.
- وسایل شخصی خود مانند حوله را با سایر افراد به اشتراک نگذارید. این موضوع در آرایشگاه ها نیز بسیار صدق می کند. سعی کنید وسایل پیرایش و حوله مختص به خود را داشته باشید. بیماری کچلی ریش می تواند پس از اصلاح صورت که برش های کوچک تیغ راه را برای ورود قارچ ها هموار می سازد.
- برای مراقبت از پوست تان از محصولات افتر شیو به خصوص مرطوب کننده متناسب با نوع پوست خود استفاده نمایید.
- از درمان کامل عفونت های قارچی در قسمت های دیگر بدن نظیر قارچ موی سر، کشاله ران و پاها اطمینان حاصل کنید تا از انتقال بیماری از این قسمت ها به صورت جلوگیری شود.
- از یک روش ضد باکتری برای ضد عفونی کردن ناحیه مورد نظر پس از اصلاح استفاده کنید.
- پس از دست زدن به حیوانات، دست های خود را به طور کامل بشویید. افرادی که مستعد بیماری کچلی ریش هستند، بهتر است از دست زدن به حیوانات خودداری کنند.


راهکارهای درمان کچلی ریش


برای کچلی ریش باید موهای محل مورد نظر را تراشید و از ضد قارچ موضعی روی آن استفاده کرد. اگر چه عوامل موضعی برای اکثر عفونت های درماتوفیت از نوع خفیف تا متوسط کاربرد دارد؛ اما برای بیماری کچلی ریش ناشی از قارچ، عوامل ضد قارچی دهانی نیز لازم است. از جمله داروهای ضد قارچ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
- فلوکونازول
- گریزئوفولوین
- ایتراکونازول
- تربینافین
این داروها باید به مدت 4 تا 6 هفته مورد استفاده قرار گیرند تا بیماری به طور کامل ریشه کن شود. البته بهتر است برای جلوگیری از بازگشت بیماری، اقدامات پیشگیرانه که در بخش پیش به آن ها اشاره کردیم را انجام دهید. برخی اوقات، قبل از درمان بیماری قارچ باید اقدامات ضد باکتریایی و آنتی بیوتیکی انجام داد. انجام این کار به ویژه قبل از اصلاح موهای باقی مانده، حائز اهمیت است. اصلاح مو در محل بیماری کچلی ریش موجب آسیب رساندن به پوست و حتی باقی ماندن طولانی مدت جای زخم خواهد شد.
افرادی که از کچلی ریش رنج می برند و قصد دارند تا زمان تکمیل دوره درمان خود، این مشکل را به طریقی رفع کنند، می توانند از متد هاشور استفاده کنند. هاشور ریش نیز به مانند هاشور کف سر یا همان میکرواسکالپ است که این مشکل را به خوبی می پوشاند. این روش یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی است که دچار ریزش ریش و سبیل به صورت مقطعی و سکه ای شده اند. میزان درد و خونریزی در روش اسکالپ بسیار اندک خواهد بود و چنانچه پوست مستعدی داشته باشید، تا دو الی سه سال از ترمیم آن بی نیاز خواهید بود.
ماندگاری روش اسکالپ به عواملی همچون نوع پوست، عمق کاشت، رنگ هاشور و ... بستگی دارد. هر چه پوست شما خشک تر باشد، ماندگاری رنگ هاشور نیز بیشتر خواهد بود. اگر از رنگ های طبیعی با میزان سرب کمتر استفاده نمایید، مدت زمان ماندگاری هاشور ریش و سبیل افزایش خواهد یافت. جهت افزایش ماندگاری اسکالپ می توان عمق تزریق یا دفعات ترمیم را افزایش داد.

 

درمان کچلی ریش و سبیل

درمان کچلی ریش و سبیل


درمان کچلی ریش با طب سنتی


مهم ترین دارویی که در تمام اطبا به آن اشاره شده است، سیر می باشد. سیر به دلیل خواص ضد عفونتی و ضد باکتری که دارد، در درمان انواع ریزش ها به خصوص کچلی ریش بسیار مفید واقع می شود. روش های دیگری برای درمان کچلی ریش با طب سنتی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:
- ابتدا محل عاری از مو را با روغن سیاه دانه به مدت 21 روز و روزی سه مرتبه بمالید. سپس هر دو هفته یکبار، سه مرتبه می توانید از زالو درمانی استفاده کنید. جوشانده اسطوخدوس و سنبل الطیب را هر شب به مدت 45 روز همراه با عسل میل کنید.
- صمغ عربی و سداب را هر کدام به میزان 10 گرم به همراه 5 گرم خردل به صورت کاملا نرم بکوبید و روی محل مورد نظر قرار داده و بمالید.
- پیاز عنصل، کندش، تخم ترب و پر سیاوشان را به میزان مساوی از هم ترکیب کرده و خوب بسایید. سپس کمی روغن کنجد یا روغن زیتون به آن اضافه کرده و روزی سه مرتبه روی موضع بمالید. سپس برای شستن ترکیب از جوشانده گل زوفا استفاده نمایید.
- تربد مجوف ، فلفل سیاه ، شهم حنظل ، قاریقون ، افطیمون شامی ، بسفایج و صبر زرد از هر کدام 10 گرم ، مشک ترامشیع 20 گرم ، پوست هلیله زرد ، پوست هلیله کابلی و استوخدوس هندی از هر کدام 30 گرم همه را نرم بسایید سپس با 1 کیلو عسل مخلوط کنید و صبح و ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید.


درمان ریزش سکه ای ریش آقایان


یکی از موارد بسیار شایعی که معمولا در ناحیه ریش و سبیل با آن طرف هستیم، ریزش موی سکه ای یا آره آتا است. ریزش موی سکه ای یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های ایمنی فرد، موهای قسمتی از بدن از بین می رود. این مشکل نسبتا شایعی است و حدود 1 تا 2 درصد افراد جامعه را به خود درگیر می کند. از دیگر عوامل پدید آمدن ریزش سکه ای ریش آقایان، استرس است که به دنبال حوادث ناگوار و تنش های شدید بروز می یابد. در بیشتر مواقع، ریزش موی سکه ای با درمان سریع و به موقع، قابل برگشت است.
در مواقعی که ریزش مو محدود باشد، میتوان با تزریق داخل پوستی در ناحیه مبتلا، آن را درمان کرد اما اگر محل ضایعه شدید و وسیع باشد، باید از داروهای خوراکی هم کمک گرفت و ضایعه را درمان کرد. بدیهی است از زمان شروع درمان تا نتیجه گیری آن حدود 2 تا 3 ماه طول می کشد. بیماران باید بدانند نتیجه پس از درمان ابتدا به صورت رویش موهای کرکی و کمرنگ و پس از 2 تا 3 ماه به صورت موهای ضخیم و معمولی قابل مشاهده خواهد بود. این بیماری ممکن است زمینه عود داشته باشد؛ بنابراین بیماران باید از این لحاظ بسیار مراقب باشند.


درمان خانگی ریزش ریش مردان


اگر دچار ریزش ریش و سبیل شده اید، از طریق روش های خانگی نیز می توانید به درمان آن بپردازید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک درمان خانگی شگفت‌انگیز برای درمان ریزش مو چه در ناحیه سر و چه در ناحیه صورت است. آلوئه ورا پوست آسیب ‌دیده را درمان کرده و محیطی سالم برای رشد سلول‌های مو ایجاد می‌کند. علاوه بر این، موجب از بین بردن چربی اضافه پوست نیز می شود. از آن جایی که چربی فولیکول مو، جلوی رشد مو را می‌گیرد، این مسئله حائز اهمیت است. برای استفاده مؤثر از این درمان خانگی، تنها کافی است ژل طبیعی آلوئه ورا را مستقیم به پوست صورت و ناحیه مورد نظر بزنید.

پیاز

پیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. گوگرد موجود در پیاز به افزایش گردش خون و رشد کلاژن کمک می‌کند. علاوه بر این، دارای خواص ضد باکتری نیز است که عفونت‌های پوست سر را درمان می ‌کند. آب پیاز را به پوست صورت خود بمالید و پانزده دقیقه صبر کنید. سپس آبکشی نمایید.

روغن رزماری

رزماری خواص ضد عفونی قوی دارد که به درمان پوسته‌پوسته شدن، ریزش مو و عفونت کمک می‌کند. اگر از روغن رزماری مستقیماً استفاده شود، محرکی قوی برای رشد مو خواهد بود. طبق مطالعه کارشناسان، روغن رزماری یک ضد باکتری قوی است و خواص آنتی ‌اکسیدانی دارد که هر دو مورد تأثیر قابل ‌توجهی در رشد مو دارند.

سرکه سیب

ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌ های مسدود شده به وجود آمده باشد. زمانی که فولیکول‌ها مسدود شوند و چربی به آن‌ها نرسد، باکتری‌ها تجمع کرده و روغن‌های سالم کم می‌شوند. از این رو، ریزش مو و حتی طاسی پدید می آید. برای رفع فولیکول‌های مسدود، پوست سرتان را با ترکیبی از آب و سرکه سیب بشورید. این درمان خانگی در باز کردن منافذ و رشد مجدد مو معجزه می‌کند.

فلفل قرمز

یکی از راه‌های متوقف کردن ریزش مو، تحریک گردش خون در پوست سر است که هیچ مادهای بهتر از فلفل قرمز این کار را انجام نمی دهد. این نوع فلفل دارای کپسایسین است که جریان خود را بسیار تند می‌کند.
به هر حال، اگر تصمیم داشتید ریزش سبیل خود را با استفاده از روش اسکالپ درمان کنید، پیشنهاد می کنیم به یکی از بهترین مراکز میکرو اسکالپ در تهران به مدیریت خانم مریم آیرملو مراجعه کنید.

 

روش اسکالپ برای درمان کچلی

درمان کچلی ریش و سبیل با روش میکرواسکالپ


معرفی یکی از بهترین متخصصان میکرو اسکالپ در تهران

 

سرکار خانم مهندس مریم آیرملو مدیریت مرکز تخصصی اسکالپ مریم آیرملو هستند .

🔴 تحصیلات دانشگاهی ایشان کارشناس ارشد مهندسی پزشکی است.
🔴 در حوزه اسکالپ مبتکر تکنیک اسکالپ سه بعدی برای اولین بار در ایران و حتی جهان بوده اند و مدرس بین المللی رشته تخصصی میکرواسکالپ می باشند.
🔴 ایشان در اجلاس بین المللی بانوان کارآفرین سال 1396 از سوی مسئولین به عنوان بانوی کارآفرین انتخاب شدند.
🔴 ایشان برگزار کننده دوره های تخصصی اسکالپ در ایران هستند.
🔴 مرکز اسکالپ آیرملو در همایش بزرگ اصناف استان تهران از طرف اتاق اصناف به عنوان واحد صنفی نمونه معرفی شد.

مرکز تخصصی اسکالپ آیرملو به مدیریت سرکار خانم مهندس مریم آیرملو، ارائه دهنده تخصصی خدمات میکرواسکالپ براساس آخرین استانداردهای روز دنیا و اصول برندینگ به همراه تیم حرفه ای و تحت نظر پزشکان متخصص آماده ارائه خدمات تخصصی میکرواسکالپ می باشد.

 

راه های ارتباطی با کلینیک مریم آیرملو

 

برای مراجعه به کلینیک خانم آیرملو و انجام خدمات هاشور کف سر، می توانید از طریق شماره تماس های زیر جهت تعیین وقت مشاوره اقدام کنید.

شماره تلفن: 02122388750
شماره موبایل: 09123332580

 


نرم افزار آرایشگاهی

نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
شب یلدا آغاز چه فصلی از سال است؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی
ارسال مطلب

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: