شنبه 18 بهمن 1399 - 13:18:20

18 راهکار طبیعی برای سردرد

 

روش های خانگی درمان سردرد

درمان سردرد با نوشیدن آب و انجام ورزش

 

راهکار طبیعی درمان سردرد

 

 

 

 

لیست مطالبی که در این آیتم خواهید خواند:

 

انواع مختلف سردرد

درمان سردردهای تنشی

میگرن چه علائمی دارد و راهکارهای درمان

درمان میگرن در خانه

علائم اضطراری سردرد را بشناسید

راهکارهای خانگی درمان سردرد


سردرد یک بیماری شایع است که روزانه بسیاری از افراد با آن درگیر می شوند. سردرد علاوه بر این که در برخی مواقع غیرقابل تحمل و ناراحت کننده است، می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. به طور کلی، چندین نوع سردرد وجود دارد که سردردهای تنشی، شایع ترین آن ها هستند. میگرن نیز نوعی دیگر از سردرد است که درد متوسط تا شدید دارد. اگر چه داروهای بسیاری برای رفع سردرد وجود دارند؛ اما تعدادی راهکار طبیعی برای سردرد نیز وجود دارند که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

اولین قدم برای درمان سردردهای مکرر، تعیین نوع سردرد است. بعضی اوقات سردرد علامتی از نوعی بیماری خاص است. بعضی اوقات دلیل مشخصی وجود ندارد.

نگاهی دقیق به علائم و نشانه های سردرد خود بیاندازید. داشتن یک دفترچه یادداشت سردرد ممکن است به تعیین نوع سردرد شما کمک کند. به هنگام بروز سردرد، علائم و عوامل محرک احتمالی مانند غذا، استرس یا تغییر در خواب توجه داشته باشید.

 

راهکارهای درمان سردرد

 

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد. سردردهای مزمن روزانه که هر روز 15 روز یا بیشتر اتفاق می افتند، یکی از انواع فرعی است. سردردهای نوع تنشی و میگرنی نیز از انواع فرعی سردردها هستند. هر دو می توانند مزمن باشند، گرچه همیشگی نیستند. انواع دیگر سردردهای مزمن روزانه عبارتند از:

 

انواع مختلف سردرد

 

- Hemicrania Continua ، سردردی یک طرفه که می تواند احساس میگرن کند
- سردردهای چاقویی، که چند ثانیه طول می کشد و می تواند چندین بار در طول روز اتفاق بیفتد
- سردردهای شدید ورزشی، ناشی از ورزش
- همیکرانیا مزمن پاروکسیسم، سردردهای تیز و یک طرفه که می تواند باعث پارگی یا گرفتگی بینی شود
- مصرف برخی داروها منجر به سردرد می شوند، که حداقل در مدت سه ماه از مصرف بیش از حد داروهای ضد درد برای سردرد رخ می دهد. این سردردها حداقل 15 روز از ماه رخ می دهد.

 

انواع دیگر سردرد عبارتند از:

- سردردهای خوشه ای، که باعث درد شدیدی در یک طرف سر می شود و طی چند ماه به مدت چند هفته رخ می دهد. سردردهای خوشه ای با یک یا چند علامت و نشانه از جمله پارگی، گرفتگی بینی و ترشحات بینی همراه است. اینها در همان طرف درد ایجاد می شوند.
- سردردهای تنشی

 

سردردهای تنشی، متداول ترین انواع سردردها:

- ممکن است به عنوان یک در اطراف سر، درد یا فشار کسل کننده احساس شود
- ممکن است باعث درد خفیف تا متوسط ​​در دو طرف سر شود
- از نظر شدت متفاوت است
- می تواند گاه به گاه باشد
- ممکن است بیش از 15 روز در ماه رخ دهد (مزمن)
- از 30 دقیقه تا یک هفته طول بکشد

 

انواع مختلف سردرد


 

درمان سردردهای تنشی


بیشتر سردردهای گاه به گاه تنشی به راحتی با داروهای بدون نسخه درمان می شوند، از جمله:

- آسپرین
- ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB)
- استامینوفن (تایلنول)
- داروهای تجویز شده روزانه، از جمله داروهای ضد افسردگی، ممکن است سردردهای مزمن از نوع تنش را کنترل کنند. درمان های جایگزین با هدف کاهش استرس ممکن است کمک کند. این داروها عبارتند از:

رفتار درمانی شناختی
بازخورد زیستی
ماساژ درمانی
طب سوزنی


میگرن چه علائمی دارد و راهکارهای درمان


میگرن یکی دیگر از انواع شایع سردرد است. آنها سه برابر بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارند. میگرن به طور معمول:

- ایجاد دردی متوسط ​​تا شدید
- ضربان دار
- ایجاد حالت تهوع، استفراغ یا افزایش حساسیت به نور یا صدا
- فقط یک طرف سر شما را درگیر می کند ، اما می تواند هر دو طرف را تحت تأثیر قرار دهد
- با فعالیتی مانند پله های نوردی بدتر شده است
- بدون درمان چهار تا 72 ساعت طول بکشد

 

راهکارهای درمان میگرن


 

درمان میگرن در خانه

 

هدف از درمان میگرن تسکین علائم و جلوگیری از حملات اضافی است. اگر می دانید که چه چیزی میگرن شما را تحریک می کند ، اجتناب از این عوامل و یادگیری نحوه مدیریت آنها می تواند به پیشگیری از میگرن یا کاهش درد کمک کند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنید
- کمپرس گرم یا سرد روی سر یا گردن شما
- ماساژ و مقدار کمی کافئین
- داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) ، استامینوفن (Tylenol) و آسپرین
- داروهای تجویزی شامل تریپتان ها مانند سوماتریپتان (Imitrex) و زولمیتریپتان (Zomig)
- داروهای پیشگیرانه مانند متوپرولول (Lopressor) ، پروپرانولول (Innopran ، Inderal) ، آمی تریپتیلین ، دیوال پروکس (Depakote) ، توپیرامات (Qudexy XR ، Trokendi XR ، Topamax) یا erenumab-aooe (Aimovig)

 

علائم اضطراری سردرد را بشناسید


اگر موارد زیر را دارید:

- یک سردرد بسیار شدید و ناگهانی
- سردرد بعد از آسیب دیدگی سر یا زمین خوردن
- تب ، سفتی گردن ، بثورات پوستی ، گیجی ، تشنج ، دوبینی ، ضعف ، بی حسی یا مشکل در تکلم
- دردی که علی رغم درمان بدتر می شود
این علائم وضعیت جدی تری را نشان می دهد ، بنابراین مهم است که به موقع تشخیص و درمان انجام شود.


تقریباً همه افراد سردرد می گیرند و بسیاری جای نگرانی ندارند. اما اگر سردرد باعث اختلال در فعالیت ها ، کار یا زندگی شخصی شما می شود ، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. همیشه نمی توان از سردرد جلوگیری کرد، اما پزشک می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند.

 

راهکارهای خانگی درمان سردرد

 

با 18 راهکار طبیعی برای سردرد در ادامه این مطلب از سایت رژلب با ما همراه باشید.


1. درمان سردرد با نوشیدن آب


یکی از علل شایع سردرد، کمبود آب بدن است. در حقیقت مطالعات نشان داده که کم آبی بدن علت شایع سردردهای تنشی و میگرن است. خوشبختانه نشان داده شده که نوشیدن آب ظرف کمتر از سه ساعت علائم سردرد را تسکین می دهد. علاوه بر این، کم آبی بدن باعث اختلال و ایجاد تحریک پذیری می شود و باعث می شود علائم سردرد حتی بدتر به نظر برسند. برای جلوگیری از سردردهای ناشی از کم آبی بدن، در طول روز به میزان کافی آب بنوشید و غذاهای سرشار از آب را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

 

درمان سردرد با نوشیدن آب

 


2. درمان سردرد با مصرف منیزیم


منیزیم یک ماده معدنی مهم است که برای عملکردهای بی شماری در بدن از جمله کنترل قند خون مفید واقع می شود. جالب است بدانید که منیزیم به عنوان یک درمان مطمئن و موثر برای سردردها نشان داده شده است. با مصرف 600 میلی گرم منیزیم خوراکی در طول روز می توانید از میزان و شدت سردردهای خود تا حد قابل توجهی بکاهید.

 


3. درمان سردرد با کاهش مصرف الکل


مطالعات نشان داده اند که مصرف الکل می تواند شدت سردرد و میگرن را در افراد مبتلا افزایش دهد. مصرف الکل باعث گشاد شدن عروق می شود و در برخی افراد باعث ایجاد سردرد می شود. علاوه بر این، الکل به عنوان یک ادرار آور عمل می کند و باعث می شود بدن از طریق دفع مکرر ادرار، کم آب شود. این کم آبی خود باعث بروز سردرد است.


4. درمان سردرد با خواب کافی


کمبود خواب از بسیاری جهات می تواند برای سلامتی مضر باشد و حتی باعث ایجاد سردرد شود. طی یک مطالعه مشخص شد افرادی که روزانه کمتر از 6 ساعت می خوابند، بیشتر از افرادی که خواب کامل دارند به سردرد دچار می شوند.


5. درمان سردرد با کاهش مصرف مواد غذایی حاوی هیستامین


هیستامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و در سیستم ایمنی، گوارشی و عصبی نقش دارد. این ماده را می توان در غذاهایی همچون پنیر، غذاهای تخمیرشده، آبجو و شراب، ماهی دودی و گوشت های گیاهی پیدا کرد. مطالعات نشان داده مصرف هیستامین در افرادی که به آن حساس هستند، باعث بروز سردرد و حتی میگرن می شود. پس سعی کنید از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید یا آن را کاهش دهید.


6. درمان سردرد با مصرف روغن های اساسی


روغن های اساسی دارای فواید بسیاری هستند و می توان از آنها به صورت موضعی مصرف کرد. البته برخی از آن ها به صورت خوراکی نیز مصرف می شوند. روغن نعناع و اسطوخودوس را می توانید هنگام سردرد استفاده کنید و شاهد کاهش درد خود باشید.

 

درمان سردرد با روغن های اساسی


7. درمان سردرد با مصرف بی کمپلکس


ویتامین های گروه ب، ریزمغذیهای محلول در آب هستند که نقش بسیار مهمی در بدن دارند. به عنوان مثال، آن ها در سنتز انتقال دهنده عصبی نقش موثری ایفا کرده و به تبدیل غذا به انرژی کمک می کنند. تحقیقات نشان داده برخی ویتامین های گروه ب ممکن است در برابر سردرد اثر محافظتی داشته باشند.


8. تسکین سردرد با کمپرس سرد


استفاده از کمپرس سرد نیز ممکن است به کاهش علائم سردرد کمک بسیاری کند. استفاده از کمپرس سرد در نواحی گردن یا سر باعث کاهش التهاب، کند شدن جریان عصبی و انسداد رگ های خونی می شود که همه این موارد در تسکین سردرد مفید هستند.

 

کاهش سردرد با کمپرس سرد


9. درمان سردرد با مصرف کوآنزیم


کوآنزیم ماده ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در تبدیل غذا به انرژی موثر است. مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل این ماده در کاهش سردرد مفید واقع می شود.


10. درمان سردرد با حذف مواد غذایی


مطالعات نشان می دهد که عدم تحمل غذایی می تواند باعث بروز سردرد در برخی افراد شود. برای کشف اینکه کدام غذا باعث بروز سردرد در شما می شود، مواد غذایی که فکر می کنید به علائم سردرد شما مربوط می شوند را حذف کنید. پنیر، الکل، شکلات، مرکبات و قهوه از شایع ترین محرک های غذایی در افراد مبتلا به میگرن محسوب می شوند.


11. کاهش سردرد با مصرف نوشیدنی های کافئین دار


نوشیدنی های حاوی کافئین ممکن است درد ناشی از سردرد را تسکین دهد. کافئین باعث بهبود خلق و خو، افزایش هوشیاری و انسداد رگ های خونی می شود. همه این موارد در درمان سردرد مفید واقع می شوند.

 

درمان سردرد با قهوه

 


12. درمان سردرد با طب سوزنی


طب سوزنی شامل یک تکنیک است که سوزن های نازک را روی نقاط تحریک پذیر پوست قرار می دهد. این عمل در بسیاری از مطالعات با کاهش علائم سر درد مرتبط است.

 

کاهش سردرد با طب سوزنی


13. درمان سر درد با یوگا


تمرین یوگا یک روش عالی برای کاهش استرس، افزایش انعطاف پذیری، کاهش درد و بهبود کیفیت کلی زندگی است. انجام یوگا حتی ممکن است به کاهش شدت و دفعات سردردهای شما کمک کند.


14. کاهش سردرد با عدم مصرف عطر


بوهای شدید مانند عطر و محصولات تمیز کننده باعث ایجاد سردرد در افراد مستعد می شود. مطالعه ای که روی 400 نفر از افراد مبتلا به سردرد و میگرن انجام شد، ثابت کرد که بوهای شدید به ویژه عطرها اغلب باعث سردرد می شوند.


15. درمان سردرد با داروهای گیاهی


برخی از گیاهان دارویی از جمله گل سرخ و گلاب می توانند علائم سردرد را کاهش دهند. گل سرخ از خاصیت ضد التهابی برخوردار است و می تواند سردردهای مزمن را به خوبی درمان کند.


16. درمان سردرد با خودداری از مصرف نیترات ها


نیترات و نیتریت ها از جمله نگه دارنده های رایج غذایی هستند که با جلوگیری از رشد باکتری ها در مواد غذایی سوسیس، کالباس، هات داگ و غیره منجر به تازه نگهداشتن آنها می شود. تحقیقات نشان داده که مصرف این مواد نگهدارنده می تواند در برخی افراد مستعد باعث ایجاد سردرد شود.


17. کاهش سردرد با نوشیدن چای زنجبیل


ریشه زنجبیل حاوی بسیاری از ترکیبات مفید از جمله آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی است. مطالعه انجام شده روی افراد مبتلا به میگرن نشان داده که مصرف 250 میلی گرم پودر زنجبیل به اندازه ی داروی سردرد معمولی سوماتریپتان در کاهش درد میگرن و سردرد موثر است. علاوه بر این زنجبیل به کاهش حالت تهوع و استفراغ که از علائم شایع سردرد هستند کمک بسیاری می کند.

 

درمان سردرد با چای زنجبیل


18. درمان سردرد با ورزش


یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش دفعات و شدت سردرد، انجام فعالیت های ورزشی است. انجام یک مطالعه روی 90 نفر نشان داد که 40 دقیقه دوچرخه سواری به مدت 3 بار در هفته تاثیر بسزایی در کاهش سردرد دارد.

 

درمان سردرد با ورزش

 

 

 

 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
کلمه "خوب" را بدون گیومه وارد کنید؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: