جمعه 28 دی 1397 - 13:37:56

چگونه رنگ مو مناسب خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ مو با توجه به ویژگی های ظاهری

روش های افزایش ماندگاری رنگ مو

 

چگونگی انتخاب رنگ مو

چگونه رنگ مو مناسب خود را انتخاب کنیم؟

 

زمانی که قصد گذاشتن رنگ مو دارید و تخصص زیادی هم در این حوزه ندارید، احتمالا نمی دانید که چه طیف گسترده ای از رنگ ها وجود دارد که هر کدام اصول مربوط به خود را دارند. شناخت انواع رنگ ها و دانستن نکاتی از آن ها به شما کمک می کند این سری که به فروشگاه برای خرید رنگ یا به آرایشگاه برای گذاشتن آن مراجعه می کنید، با دید بازتر و اطلاعات بیشتری نسبت به انتخاب رنگ مو اقدام خواهید کرد. با مقاله چگونه رنگ مو مناسب خود را انتخاب کنیم؟ از وب سایت رژلب همراه باشید تا رازهای مگویی از رنگ مو را در اختیارتان قرار دهیم.


انواع رنگ مو


رنگ مو که اکثر افراد آن را می شناسند و مورد استفاده قرار می دهند، اکسیداسیون دائم نام دارند؛ اما علاوه بر آن دو نوع رنگ مو دیگر به نام های رنگ موی موقت و نیمه دائم نیز در بازار وجود دارند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

رنگ موی موقت

این نوع رنگ مو، رنگ طبیعی مو را روشن تر و درخشان تر کرده و تغییر شدیدی در رنگ مو ایجاد نمی کند. علاوه بر این، پس از یکبار شستشو از بین رفته و تنها جهت تست رنگ مو مناسب هستند. اگر می خواهید تنها جهت رفتن به یک مهمانی یا سفر چند روزه موهایتان را رنگ کنید، می توانید از رنگ موی موقت بهره بگیرید.
رنگ موهای موقت در دو نوع رقیق و غلیظ در بازار موجود هستند. نوع رقیق آن مو را به رنگ خیلی ملایم درآورده و به صورت مایع عرضه می شوند. اصولا رنگ موی موقت رقیق، بدون نیاز به آبکشی به مو رنگ می دهند. رنگ موجود در نوع رقیق معمولا تضمین و تصفیه شده هستند و مورد تائید سازمان غذا و داروی امریکا قرار گرفته اند. علاوه بر این، بی خطرند و نیازی به تست قبل ازانجام ندارند. اسپری رنگ مو موجود در بازار، نمونه ای از رنگ موهای موقت هستند.

رنگ موی نیمه دائم

رنگ های نیمه دائم نسبت به موقت از دوام بیشتری برخوردار هستند؛ ولی آن ها هم بعد از چند بار شستشو رنگ اصلی خود را از دست می دهند. کاربرد رنگ مو دائم آسان بوده و معمولا نسبت به رنگ های اکسیداسیون دائمی آلرژی کمتری در فرد ایجاد می کنند. اما از جمله معایب این نوع رنگ آن است که طی چهار یا پنج بار شستشو از بین رفته و نمی توان از آن برای ایجاد رنگی روشن تر از رنگ اصلی مو به کار برد.
رنگ مو نیمه دائم حاوی رنگ های آلی بوده که برای نفوذ در مو و سفت کردن مو بسیار مفید واقع می شوند. علاوه بر این، به ماده اکسید کننده یا آمونیاک مانند اکسیدان نیازی ندارند. با این حساب، مصرف آن ها آسان بوده و برخلاف رنگ های موقت، جذب مو می شوند که این موضوع در عدم رنگ پس دادن به لباس و بالشت بسیار موثر است.


انتخاب رنگ مو متناسب با اجزای چهره


برای انتخاب رنگ مو مناسب با چهره خود، تنها به رنگ روی جعبه محصول دقت نکنید. این رنگ ها معمولا اغراق آمیز بوده و قطعا با رنگی که شما بعد از گذاشتن مواجه می شوید، تفاوت های بسیاری دارد. توصیه ما به شما این است که ویژگی های روی بسته را به دقت بخوانید و سپس آن ها را با خصوصیات خود وفق دهید. احتمالا می پرسید چگونه می توان خصوصیات رنگ مو را با ویژگی های خود هماهنگ کرد؟ پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

انطباق رنگ مو با رنگ پوست

رنگ پوست در دو دسته سرد و گرم قرار می گیرد و دانستن آن های برای انتخاب رنگ مویی که به چهره بیاید، از اهمیت بالایی برخوردار است. روش تشخیص گرم یا سرد بودن رنگ پوست بدین صورت است که اگر پوست تان طلایی، زیتونی یا تیره است و چشمانی تیره دارید، پس رنگ پوست تان گرم است. اگر رنگ پوست تان روشن و چشمانی به رنگ سبز یا آبی دارید، در دسته افراد دارای رنگ پوست سرد قرار می گیرید.
اگر ته مایه رنگ پوست تان گرم است، می توانید از رنگ مو دارای تناژ طلایی مانند کاراملی استفاده کنید. توجه داشته باشید که انتخاب رنگ تیره و مشکی چندان مورد پسند نیست؛ به دلیل آن که صورت را محو کرده و حالت جذابی به آن نمی دهند. اگر هم قصد انتخاب رنگ مو طلایی را دارید، دقت کنید که خیلی روشن نباشد تا رنگ موی تان نارنجی نشود.
اگر رنگ پوست تان سرد است، می توانید از رنگ مو بلوند خاکستری و قهوه ای روشن استفاده کنید. دقت کنید که رنگ های طلایی، طلایی مایل به قرمز و مسی، سرخی پوست را بیشتر جلوه داده و برای شما مناسب نیستند.

انطباق رنگ مو با رنگ چشم

انطباق رنگ مو با رنگ چشم مانند رنگ پوست حائز اهمیت نیست؛ اما در نظر گرفتن این نکته می تواند در هر چه زیباتر شدن شما نقش به سزایی داشته باشد.

انتخاب رنگ مو برای افراد با چشم های قهوه ای

بهترین انتخاب برای افراد دارای چشم قهوه ای این است که از رنگ های گرم استفاده شود. رنگ مو قهوه ای فندقی و بلوند عسلی گزینه های خوبی محسوب می شوند. از انتخاب رنگ مو بلوند نقره ای و پلاتینه خودداری کنید.

انتخاب رنگ مو برای افراد با چشم های روشن

اگر دارای چشم های روشن هستید، بهتر است به دنبال رنگ مو خیلی روشن مانند بلوند یخی بروید. اما اگر چشم روشن و پوست تیره دارید، بهترین انتخاب برای شما رنگ های گرم مانند قهوه ای روشن و بلوند تیره است.

 

انتخاب رنگ مو بر اساس رنگ چشم

انتخاب رنگ مو بر اساس رنگ چشم


راهکارهای افزایش ماندگاری رنگ مو


حال که رنگ موی مناسب خود را انتخاب و آن را روی موها گذاشتید، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که ماندگاری آن را افزایش دهید. برای افزایش مدت ماندگاری رنگ مو و ثابت نگه داشتن آن ترفندهایی وجود دارد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

استفاده کمتر از شامپو

هر چه موهای خود را کمتر بشویید، مدت ماندگاری رنگ مو افزایش یافته و دیرتر از بین می رود. پس سعی کنید فاصله بین شستشوی موهای خود را بیشتر کرده و از آب داغ استفاده نکنید.

اجتناب از نور مستقیم آفتاب

نور مستقیم خورشید باعث آسیب به پوست و مو شده و معمولا خشکی مو و از بین رفتن رنگ مو را به دنبال دارد. برای در امان ماندن از اشعه مضر خورشید می توانید از کلاه و روسری استفاده کنید.

مراقبت از پوست سر

موهای سالم و خوش رنگ به سلامت پوست سر وابسته است و تا زمانی که پوست سالمی نداشته باشید، رنگ مو جذابی نیز نخواهید داشت. برای تقویت پوست سر می توانید از انواع سرم های حاوی ویتامین استفاده کنید.

استفاده از تقویت کننده های مو

برای افزایش ماندگاری رنگ مو می توانید از انواع تقویت کننده های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این مواد باعث افزایش درخشندگی و ثبات نیز می شوند. برخی شامپوها و لوسیون های تقویتی حاوی این مواد هستند که استفاده از آن برای ماندگاری رنگ مو بسیار مفید هستند.


استفاده از رنگ مو برای برجسته نشان دادن اجزای صورت


ترفندهای رنگی ساده ای وجود دارند که می توان از آن ها برای برجسته کردن بخشی از صورت استفاده کرد. به عنوان مثال با رنگ مو قرمز یا بنفش می توان درخشندگی بسیاری به چشمان روشن به رنگ سبز داد. علاوه بر این، با قرار دادن هایلایت های ظریف نزدیک به استخوان های گونه، شقیقه و بالای پیشانی می توان در نواحی مذکور عمق ایجاد کرد. در واقع شما با این کار فضایی برای روشنی و تیرگی ایجاد می کنید که سایه ها و هایلایت های روی صورت را بیشتر مشخص می کنند. همچنین می توان از رنگ های تضاد برای جلب توجه به ویژگی های خنثی روی صورت از جمله کک و مک استفاده کرد.

 

راهکارهای افزایش ماندگاری رنگ مو

راهکارهای افزایش ماندگاری رنگ مو


رنگ مو جدید 2019


در سال 2019 دوباره شاهد سلطنت رنگ های فانتزی از صورتی گرفته تا ارغوانی و بنفش خواهیم بود. صد البته که موهای بلوند به رنگ کره مارگارین، هایلایت های قهوه ای روی موهای تیره، ترکیب هیجان انگیز رنگ مو کره بادام زمینی و ارغوانی، آمبره هلویی و بلوند خاکستری نیز از آن جمله رنگ هایی هستند که هر خانمی را ترغیب به امتحان کردن آن ها می کنند. از رنگ مو کلاسیک قهوه ای خاکستری متناسب با پوست های سفید هم نمی توان چشم پوشی کرد.

 

توصیه هایی برای مراقبت از موهای رنگ شده


از آن جایی که رنگ کردن های پی در پی می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیری شود، بر آن شدیم تا شما را با روش های مراقبت از موهای رنگ شده آشنا کنیم.

استفاده از محصولات مناسب موهای رنگ شده

برای حفظ ماندگاری بیشتر رنگ مو و محافظت از آن، می توان از محصولات باکیفیت و مناسب موهای رنگ شده استفاده کرد. توصیه ما به شما استفاده از شامپوهای فاقد سولفات است؛ چرا که چربی طبیعی مو را از بین نبرده و به حفظ رنگ آن کمک شایانی می کنند.

کاهش تعداد دفعات شستشو

اگر در حالت عادی هفته ای 3 الی 4 بار موهای خود را می شویید، بهتر است پس از رنگ کردن مو این تعداد را به 2 بار برسانید. از آن جایی که موهای رنگ شده تیاز به مراقبت بیشتری دارند، بهتر است کمتر شستشو شوند.

استفاده از نرم کننده

نرم کننده برای موهای رنگ شده، جزئی از ضروریات محسوب می شود. این ماده روی موهای رنگ شده لایه ای محافظ به وجود می آورد که از مو در برابر حرارت و اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند.

عدم استفاده از شامپوهای روشن کننده

شامپوهای روشن کننده نسبت به شامپوهای معمولی از PH بالاتری برخوردارند که مصرف آن برای موهای رنگ شده چندان توصیه نمی شود.

چرب کردن مرتب مو

چرب نگاه داشتن مو کمک بسیاری به آن می کند. برای این کار کافیست یکی از روغن های مفید همچون روغن نارگیل، زیتون و ... را به سلیقه خود انتخاب کنید. سپس به روش بن ماری گرم کرده و به کل مو بمالید. اجازه دهید روغن حدود 30 تا 45 دقیقه روی موهایتان بماند و سپس با آب سرد و شامپوی بدون سولفات شستشو دهید.

محافظت از موها در استخر

در استخرها از مواد ضد عفونی کننده بسیاری استفاده می شود که به موهای شما آسیب فراوانی وارد می کنند. بهترین راهکار استفاده از کلاه هنگام شنا کردن است.

کوتاه کردن منظم موها

به دلیل این که موهای رنگ شده نازک تر و آسیب پذیرتر هستند، بهتر است مرتب موهای خود را کوتاه کنید تا تقویت شوند.

 

نحوه مراقبت از مو رنگ شده

چگونه از موهای رنگ شده مراقبت کنیم؟


مزایا و معایب رنگ مو


به طور کلی، رنگ موها حاوی مواد شیمیایی هستند که استفاده آن ها نه تنها سودی به بدن نمی رساند، بلکه ضرر هم خواهد داشت. مزیت رنگ موی دائمی نسبت به انواع موقت، مقاومت در برابر شستشو است. علاوه بر این، افرادی که از رنگ موی خود راضی نیستند و افراد مسن که قصد پوشاندن رنگ سفید موهایشان را دارند نیز از رنگ مو استقبال خوبی به عمل می آورند. عیب رنگ مو آن است که مواد موجود در رنگ و اکسیدان به مو صدمه زده و باعث خشکی و شکنندگی آن می شوند.
برخی افراد بر این عقیده هستند که استفاده مداوم از رنگ مو موجب بروز سرطان شده که هنوز شواهد و دلایل قانع کننده ای بر این ادعا وجود ندارد. همچنین، از آنجایی که رنگ مو کاری به ریشه مو نداشته و روی ساقه مو تاثیر می گذارد، موجب ریزش مو نخواهد داشت.
متخصصان پوست و مو بر این عقیده هستند که نباید به رنگ کردن مداوم رنگ مو عادت کرد؛ به این دلیل که تماس مکرر با مواد شیمیایی برای پوست و مو بسیار مضر خواهد بود. رنگ کردن موها هر چند وت خوب است که این مسئله به نوع مو و رنگ آن بستگی دارد. علاوه بر این، فراموش نکنید که پیش از انجام هر گونه رنگ مو و دکلره مو، حتما روی قسمتی از پوست دست خود تست انجام دهید تا نسبت به حساسیت خود مطلع شوید.
حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست یا حتی شدیدتر و به صورت تورم پوست و سوختگی های دارای ترشح باشد. در صورت بروز این اتفاق، توصیه می کنیم از رنگ کردن مو خودداری کرده یا از رنگ های نیمه دائمی استفاده کنید.

 

امیدواریم با ارائه مطلب چگونه رنگ مو مناسب خود را انتخاب کنیم؟ توانسته باشیم شما را در انتخاب بهترین رنگ مو متناسب با ویژگی های خود یاری دهیم. چنانچه تجربه ای در این حوزه دارید، خوشحال می شویم آن را با ما و سایر کاربران از قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
سومین ماه سال را وارد کنید
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی
فیلم آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: