سه شنبه 12 شهریور 1398 - 13:52:38

رفع موهای زائد

 

از بین بردن موهای زائد بدن

مزایا و معایب انواع روش های برطرف کننده موهای زائد بدن

 

روش های مختلف رفع موهای زائد بدن

 


در دوران بلوغ که رشد موهای بدن به خصوص موهای زائد افزایش می یابد، وسواس برای از بین بردن آن آغاز می شود. رفع موهای زائد دست، پا، زیربغل، بیکینی و حتی صورت از جمله دغدغه های همیشگی افراد به خصوص خانم ها است. معمولا افراد تمایل دارند روش هایی ساده و بدون درد را برای از بین بردن موهای زائد خود انتخاب کنند؛ اما حقیقت آن است که رفع موهای زائد اصلا کار آسانی نیست. حتی از بین بردن دائم موهای بدن نیز نیاز به پروسه تقریبا طولانی دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع روش های رفع موهای زائد بدن آشنا کنیم و مزایا و معایب آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.


رفع موهای زائد با بند و موچین


بند انداختن یکی از روش های متداول از بین بردن موهای صورت است که با کمک یک رشته نخ پیچ خورده موها را از ریشه در می آورد. بند انداختن را معمولا خود شخص انجام می دهد یا می تواند به آرایشگاه مراجعه کند. شخصی که این کار را انجام می دهد، یک سر نخ را به دور گردن خود می بندد یا با دهان خود نگه می دارد و سر دیگر نخ را به دور دو انگشت خود می پیچد و در کمترین زمان تعداد زیادی از موها را از ریشه در می آورد. امروزه دستگاه های بند انداز برقی روانه بازار شده و این عمل را بسیار ساده تر از قبل کرده است.

 

 

رفع موهای زائد با استفاده از روش بند


روش کار موچین نیز به همین صورت است. با این تفاوت که یک دستگاه کوچک فلزی است که با حرکات ممتد، موهای ناحیه را از ریشه در می آورد. استفاده از موچین نه تنها یک فرآیند دردناک برای از بین بردن موهای زائد بدن است، بلکه زمان بر نیز می باشد. استفاده از موچین برای رفع موهای زائد مناظق کوچکی از بدن موثر است؛ اما برای نواحی وسیع یا پر تراکم اصلا گزینه مناسبی محسوب نمی شود. استفاده از موچین، موها را از ریشه در می آورد و رشد دوباره آن مدت زمان زیادی را می طلبد. برخی افراد بر این باور هستند که استفاده از موچین موجب افزایش رشد مو و ضخیم شدن بافت آن می شود؛ در صورتی که این باور کاملا اشتباه است. بیرون کشیدن مو با موچین در نهایت می تواند فولیکول مو را با ایجاد شوک های مکرر، خنثی کند و این موضوع به مدت زمان زیادی نیاز خواهد داشت.

 

رفع موهای زائد با موچین


رفع موهای زائد با کرم موبر


کرم موبر با ترکیبات قوی مانند هیدروکسید کلسیم و تیوگلیکولات سدیم که دارد، موجب رفع موهای زائد می شود. روش استفاده از کرم موبر به این صورت است که ابتدا سطح پوست را با آب گرم بشویید. سپس کرم موبر را روی سطح پوست خود قرار داده و مدت زمانی را صبر کنید تا تاثیر خود را بگذارد. برای اینکه متوجه شوید چند دقیقه برای تاثیرگذاری کرم موبر باید صبر کنید، دستورالعمل روی بسته را مطالعه نمایید. سپس کاردک مخصوص را برداشته و در خلاف جهت رویش موها بکشید تا کنده شوند. توجه داشته باشید که کرم موبر موها را از ریشه در نمی آورد و رویش مجدد آن سریع تر خواهد بود. موبرها را می توان به صورت انواع کرم، ژل، فوم و پودر در بازار پیدا کرد.

 

رفع موهای زائد صورت و بدن با کرم موبر


رفع موهای زائد با موم


استفاده از موم یکی از عالی ترین و ارزان ترین روش های رفع موهای زائد است که علاوه بر از بین بردن موها، پوست را نیز به خوبی پاکسازی می کند. موم قادر است موها را از لایه های زیرین پوست بیرون بکشد تا به این ترتیب، مدت زمان و شدت رشد مجدد آن کاهش یابد. موم را می توانید خودتان در منزل نیز مورد استفاده قرار دهید. کافیست ابزار مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد را از فروشگاه های لوازم آرایشی تهیه کرده و دست به کار شوید. اما از آن جایی که استفاده از موم برای پاکسازی و از بین بردن موهای بدن می تواند کثیفی اطراف و محیط را به دنبال داشته باشد، بهتر است برای انجام آن به نزد آرایشگر مراجعه کنید. به دلیل این که موها در این روش از ریشه کنده می شوند، احتمال بروز التهاب و قرمزی بسیار زیاد است که جهت جلوگیری از این پیشامد می توانید از انواع لوسیون های پس از اصلاح استفاده نمایید.
اگر سعی دارید در خانه از موم استفاده کنید، کافیست مقداری از آن را گرم کنید و با استفاده از کاردک، در جهت رویش موها روی پوست بکشید. سپس یک تکه پارچه یا کاغذ را روی پوست قرار داده و در خلاف جهت رویش موها بکشید تا از ریشه در بیایند. ممکن است استفاده از موم در دفعات اول کمی دشوار باشد و تمام موهای زائد به یکباره از بین نروند. ولی به مرور زمان که روش کار دست تان آمد، رفع موهای زائد به وسیله موم را به بهترین نحو ممکن انجام خواهید داد.
موم را می توانید از بازار تهیه کنید؛ اما اگر دسترسی به آن نداشتید، ما یک راه ساده به شما نشان خواهیم داد. شما می توانید شکر را روی حرارت بگذارید تا به شکل غلیظ و کارامل مانند در بیاید. خواهید دید که شکر ذوب شده دقیقا مانند موم شده و حتی عملکرد آن ها نیز بسیار مشابه خواهد شود. روش استفاده از شکر برای از بین بردن موهای زائد نیز درست مانند موم است. به خاطر داشته باشید که در این روش موهای شما باید کاملا رشد کرده باشند؛ وگرنه شکر قادر به کندن آن ها نخواهد بود.

 

رفع موهای زائد با دکلره کردن


سفید یا بی رنگ کردن رنگ مو یک راهکار عالی برای مقابله با موهای زائد بدن است. البته در این صورت تراکم موها نباید خیلی زیاد باشد. در روش دکلره کردن، موها برداشته نمی شوند؛ فقط رنگ شان روشن می شود تا از دید خارج شوند. انجام این روش برای نواحی پشت لب، گردن و بازوها بسیار مناسب است. همچنین، به محض رویش مجدد موها باید دوباره مواد دکلره را روی آن ها قرار دهید.


رفع موهای زائد به روش شیو


استفاده از تیغ یک روش خوب و سریع برای از بین بردن موهای بدن است. عیب روش اصلاح بدن با تیغ این است که موها سریعا شد کرده و محل رویش مو قرمز می شود. در مواردی حتی موجب خارش و التهاب نیز می گردد. البته برای کاهش این عوارض می توان از انواع لوسیون های پس از اصلاح، افترشیو یا لوسیون استفاده کرد. توصیه می کنیم هنگام اصلاح بدن با استفاده از تیغ، حتما بدن را مرطوب کنید. چرا که موهای مرطوب شده، انعطاف پذیر تر بوده و بریدن آن با تیغ راحت تر صورت می گیرد. برخلاف تصور عموم که معتقدند استفاده از تیغ موجب تغییر بافت، رنگ و میزان رشد موها می شود، تراکم مو به هورمون و ژنتیک ربط داشته و هیچ ارتباطی با اقداماتی که به صورت موضعی روی پوست انجام می شود، ندارد.

 

رفع موهای زائد بدن با شیو


رفع موهای زائد با استفاده از لیزر


جدیدترین و موثرترین روش حذف موهای زائد، لیزر است. این روش که در دسته روش های دائمی برای از بین بردن موها قرار می گیرد، فولیکول موهای زائد را تخریب کرده و امکان رشد مجدد موها را از بین می برد. این روش معمولا طی چند جلسه و چند ماه انجام می شود. نتیجه لیزر موهای زائد نیز در اغلب اوقات موفقیت آمیز است.
در واقع در روش از بین بردن مو با استفاده از لیزر، اشعه بدون آن که به سطح پوست آسیبی وارد کند، وارد منافذ شده و جذب فولیکول های مو می شود. به همین ترتیب، صدها فولیکول مو را تخریب می کند. در این روش، از یک نور با طول موج مشخص که توسط رنگدانه ملانین داخل مو جذب می شود، استفاده می گردد. نور در محل مورد نظر به انرژی گرمایی تبدیل شده و فولیکول و پیاز مو را بدون این که به پوست اطراف صدمه ای وارد کند، از بین می برد.
انجام لیزر موهای زائد حتما باید توسط متخصصان پوست صورت پذیرد که آگاهی کامل نسبت به ساختمان و رشد مو، عوامل طبیعی و غیر طبیعی تاثیر گذار بر موهای نقاط مختلف بدن و آگاهی به فیزیک لیزر و نحوه استفاده و نوع دستگاه لیزر التهاب پارامترهای درمانی مناسب را داشته باشند.
سه متغییر طول موج، مدت پالس و فلوئنس با توجه به نوع پوست انتخاب می شود و بایستی سعی شود که اشعه لیزر بیشترین اثر را روی ملانین ریشه مو و نه ملانین پوست و هموگلوبین خون داشته باشد. افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین نتیجه را می گیرند و هر چه رنگ مو روشن تر و رنگ پوست تیره تر باشد، درمان مشکل تر می شود. و باید با الکترولیز موها را از بین برد٬ ولی در افرادی که دارای مقداری ملانین در مو هستند٬ از روش مخلوط (لیزر و الکترولیز) می توان استفاده کرد.
قابل ذکر است که محل موهای زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات ان کاملا موثر می باشد. به عنوان مثال در ناحیه صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر بوده و به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد. گاهی موهای زائد دراثر لیزر کرکی و نرم شده و دراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو هستند.

 

رفع موهای زائد بدن با استفاده از لیزر


رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه اپیلیدی


اپیلیدی، دستگاه برقی است که گیره های موجود در سر آن، موها را به داخل کشیده و از ریشه بیرون می آورد. در این روش به مرور زمان شاهد کاهش رشد موها خواهیم بود. اپیلیدی کردن موها می تواند کمی دردناک باشد؛ اما به مرور زمان و استفاده مداوم، درد کنده شدن موها کمتر خواهد شد. کار با اپیلیدی بسیار راحت است و برخلاف روش اپیلاسیون، کثیف کاری نخواهد داشت. تنها کافیست دستگاه را به برق زده و خلاف جهت رویش موها روی پوست بکشید تا از ریشه در بیایند. با استفاده از دستگاه اپیلیدی، ضخامت موها به مرور کمتر و رشد آن کندتر خواهد شد. رشد موها بین 2 تا 4 هفته کندتر می شود. درد از بین بردن موها در روش اپیلیدی، کمتر از روش اپیلاسیون است. به مرور زمان، موهای جدید نسبت به موهای قبل نرم تر و نازک تر می رویند. یکی از مهمترین فواید دستگاه اپیلیدی، در دسترس بودن آن است. شما دستگاه اپیلیدی را یک بار تهیه می کنید و تا مدت ها از آن استفاده می نمایید. این در حالی است که انجام موم یا وکس به تنهایی سخت بوده و اگر به مرکز اپیلاسیون نیز مراجعه کنید، باید هزینه ای را پرداخت کنید. علاوه بر این، همیشه نیز در دسترس نیست.
استفاده از دستگاه اپیلیدی برای اصلاح موهای ضخیم دردناک است. بهتر است از اپیلاسیون برای نواحی حساس بدن مانند زیربغل استفاده نکنید. اصلاح بخش هایی از بدن مانند پشت پاها و ران با دستگاه اپیلیدی دشوار است. بعد از استفاده از دستگاه، ممکن است پوستملتهب شده و در برخی موارد هم جوش بزند. باید صبر کنید تا موها به حدی بلند شوند که دستگاه قادر به کندن آن ها باشد. احتمال رویش موها به صورت زیر پوستی نیز وجود دارد. به طور کلی در روش اپیلاسیون به علت این که موها از ریشه بیرون کنده می شود، احتمال آزردگی بافت اطراف فولیکول مو بسیار است. همین امر موجب بروز حساسیت و التهاب فولیکول مو می شود.

 

رفع موهای زائد بدن با اپیلیدی


رفع موهای زائد بیکینی با وکس

 

برای این که از نتیجه وکس ناحیه تناسلی رضایت داشته باشید، باید اجازه دهید موها به اندازه کافی رشد کند تا درد کمتری ایجاد شود. بهترین اندازه موها جهت وکس نیم سانت است. توجه داشته باشید که اگر موها خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، وکس به درستی انجام نخواهد شد. می توانید قبل از انجام وکس پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های مرده از سطح پوست برطرف شده و نتیجه بهتری حاصل شود. این لایه برداری باید یک الی دو روز قبل از وکس انجام شود تا پوست دچار التهاب و سوزش نشود.
وکس را تا یک درجه مشخص گرم کرده و آن را تا همان درجه نگه دارید. اگر وکس را بیش از حد گرم کنید، پوست شما خواهد سوخت و قطرات موم در همه جه چکه خواهد کرد. در مقابل، وکس اگر خیلی سرد باشد، به سختی می توان آن را روی پوست قرار داد و آن کارایی لازم را نخواهد داشت. یکی از مهم ترین نکاتی که باید حین انجام اپیلاسیون به آن توجه کنید، قرار دادن موم در جهت رویش موها و کندن آن ها در خلاف جهت است. همانند آرایشگران حرفه ای، مقداری موم را با استفاده از کاردک برداشته و در جهت موها روی بدن بکشید. سپس پد مخصوص اپیلاسیون یا پارچه را روی محل قرار دهید. دست خود را کمی روی پارچه بمالید تا پارچه ماده وکس را به خوبی جذب خود کند و سپس آن را در خلاف جهت رویش موها بکشید. اگر پد به خوبی به موم چسبیده باشد، موهای بیشتری را با خود جدا خواهد کرد. می توانید پوستناحیه ای قصد انجام اپیلاسیون دارید را با دست دیگرتان محکم بکشید تا موها آسان تر کنده شده و درد کمتری داشته باشد. فراموش نکنید که لازم نیست هر دفعه میزان زیادی از وکس را روی محل مورد نظر بریزید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

پس از این که کار وکس به اتمام رسید، حتما پوست خود را مرطوب کنید. برای این کار کافیست مقداری روغن بچه را روی کف دست مالیده و به آرامی روی پوست ماساژ دهید. با انجام این کار، مواد وکس که روی پوست باقی مانده بود، پاک شده و پوست شما به خوبی آبرسانی خواهد شد. بهتر است بعد از انجام اپیلاسیون، لباس های نخی و گشاد بپوشید تا التهاب های به وجود آمده با سرعت بیشتری بهبود یابد.

 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
آخرین ماه سال
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: