شنبه 11 اسفند 1397 - 14:02:28

آموزش مش کردن مو در خانه

انواع روش های مش کردن

مراقبت های بعد از دکلره کردن مو

 

آموزش مش کردن مو در خانه


با شروع سال نو، اکثر خانم ها تمایل دارند تغییری در رنگ موهای خود به وجود بیاورند. از این رو هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، تب و تاب برای رنگ و مش کردن مو نیز افزایش می یابد. امروزه روش های مختلفی برای مش کردن مو وجود دارد که در این مقاله از وب سایت رژلب به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین، آموزش مش کردن مو در خانه را نیز خدمت تان ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.


مش چیست؟


در اولین مرحله از رنگ و مش کردن مو باید رنگ قبلی مو را بردارید که اصطلاحا به این روش دکلره کردن یا دکلراسیون گفته می شود. بدین صورت که پودر دکلره و اکسیدان 9 یا 12 درصد را با هم ترکیب و از قسمت پشت سر و بخش پایینی شروع به رنگ زدن کنید. شماره اکسیدان به جنس موها بستگی دارد که اگر ظریف باشد از اکسیدان 9 درصد و چنانچه جنس موها ضخیم باشد، از اکسیدان 12 درصد استفاده می شود. مدت زمان انتظار برای رنگ گرفتن نیز به جنس و مقاومت مواد بستگی دارد که معمولا بین 20 تا 30 دقیقه به طول می انجامد. رنگدانه های مو طی فرآیند دکلره کردن از ساختمان مو خارج می شوند که منجر به روشن شدن مو می گردد.


وسایل لازم برای مش کردن مو


مش کردن مو انواع مختلفی دارد که هر کدام، وسایل لازم خود را می طلبد. به طور کلی فرآیند مش کردن مو به موارد ذیل نیاز دارد:

- کلاه مش
- فویل مش
- قلاب شماره 6
- پودر دکلره سفید یا آبی
- اکسیدان 9% یا 12% بسته به جنس موها
- شانه
- سشوار

 

وسایل لازم برای مش کردن مو


انواع مش مو


مش مو انواع متفاوتی دارد که از جمله آن ها می توان به مش کلاهی، مش سوزنی، مش فویل و مش در هوای آزاد اشاره کرد. در ادامه به آموزش مرحله ای انواع مش مو خواهیم پرداخت.


آموزش مرحله به مرحله انواع مش مو در منزل


مش کلاهی

برای مش کردن مو از به طریق کلاهی، ابتدا موها را به سمت پشت سر شانه زده و کمی روغن کف ست می ریزیم. موها را به روغن آغشته کنید تا هنگام در آوردن مو از کلاه، درد کمتری احساس شود. سپس کلاه را به خوبی روی سر قرار داده و یک سنجاق سر را در قسمت تاج سر به صورت افقی در کلاه فرو می کنیم تا در حین کار جا به جا نشود.
با استفاده از قلاب، شروع به در آوردن موها از سوراخ های کلاه کنید. برای جلوگیری از خروج موی اضافی از کلاه مش، نوک انگشتان را در کنار سوراخ ها قرار می دهیم. موهای بیرون کشیده شده را شانه زده و با دست کمی آن را می کشیم تا زیر سوراخ جمع نشده باشد.

 

آموزش مش کلاهی


پودر دکلره و اکسیدان را با هم مخلوط می کنیم تا مواد به شکل ماست شل در بیاید. مواد را از پشت سر به سمت مرکز می زنیم و سپس دسته های مو را از هم جدا کرده و از انتها تا نوک مو را به مواد آغشته می کنیم. هر دسته مو را جمع کرده و روی سوراخ مربوط به خود قرار می دهیم. می توانید یک کلاه پلاستیکی مخصوص رنگ و مش را روی موهای دکلره شده قرار دهید و با استفاده از سشوار دستی، موها را به شکل دورانی و یکنواخت حرکت دهید. زمانی که مواد حالت کف دار پیدا کرد، سشوار را خاموش می کنیم و صبر می کنیم تا موها به اندازه دلخواه روشن شوند.
بهتر است هر 10 دقیقه مقاومت مو را چک کنیم. سپس موها را شسته و رنگساژ می زنیم. برای رنگساژ مش، تنها چند قطره اکسیدان داخل رنگ ریخته و آب اضافه می کنیم تا حالت دوغی پیدا کند. بعد از گذشت 10 دقیقه، کلاه را از سر برداشته و اضافه رنگساژی که داخل کلاه قرار دارد را با انگشت روی ریشه مش ها قرار داده و بعد از 5 دقیقه مو را می شوییم. بهتر است برای شستشوی موها از نرم کننده استفاده کنید و تا 3 روز از شستشوی مجدد موها خودداری کنید.

مش سوزنی

مش سوزنی با استفاده از کلاه، یکی از قدیمی ترین روش های لایت کردن مو است. به طور کلی، استفاده از کلاه برای مش کردن باعث می شود ریشه مو آغشته به مواد دکلره نشده و آسیب نبیند. روش کار مش سوزنی نیز دقیقه به مانند مش کلاهی است.

 

آموزش مش سوزنی

 

مش فویل

روش مش کردن موها با استفاده از فویل بدین صورت است که ابتدا موها را تقسیم بندی کنیم. قسمت جلوی سر را از گوش تا گوش به سه قسمت و قسمت پشت سر را نیز به 4 قسمت تقسیم می کنیم. سپس با استفاده از شانه دم باریک، قسمت های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا می کنیم. توجه داشته باشید که قطر مو نباید بیش از نیم سانتی متر باشد. کاغذ فویل را به اندازه 5 سانتی متر و به شکل مستطیل بریده و لبه جلوی کاغذ را جهت استحکام بیشتر، حدود دو سانتی متر تا بزنید. سپس موها را روی کاغذ فویل قرار داده و اطراف ریشه های مو را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید.
مواد دکلره را مانند روش قبلی آماده کرده و به فاصله نیم سانت از پوست سر، روی موها بزنید. مقدار دکلره نباید زیاد باشد؛ چون موجب نشتی به موهای زمینه خواهد شد. می توانید از پودرهای مخصوص فویل استفاده کنید. بعد از قرار دادن مواد روی موها، کاغذ فویل را روی موها تا کنید. موها را هر 10 دقیقه یکبار چک کنید.
بعد از مکث کافی، قسمت های دکلره شده را که به پایه مورد نظر رسیده بشویید و رنگساژ مورد نظر خود را روی موها بزنید.

 

آموزش مش با فویل

 

مش در هوای آزاد

رنگ مو بالیاژ یکی دیگر از ترندهای مش کردن مو است که بسیاری از خانم ها به خصوص هنرمندان و بازیگران را به خود جذب کرده است. در این تکنیک، قسمت های بالای مو که به ریشه نزدیک است، تیره مانده و هر چه به سمت پایین مو نزدیک می شویم، رنگ آن روشن تر می شود. در این روش، آرایشگر موهای شما را آزادانه رنگ می کند.
بالیاژ یک کلمه فرانسوی است که جاروب کردن نام دارد. در این روش، موها به صورت آزادنه رنگ آمیزی می شوند. بالیاژ برای انواع موهای بلند و کوتاه مناسب است. این روش رنگ مو از ریشه آغاز شده و به مرور تنالیته رنگ به بیشترین درجه روشنی در انتها می رسد.
از آن جایی که در این روش لایه رویی مو بسیار حائز اهمیت است که رنگ روشنی داشته باشد، لایه های زیرین مو می تواند به همان رنگ طبیعی مو باقی بماند. بالیاژ برای افرادی که از موهای سفید خود رنج می برند نیز بسیار مناسب خواهد بود. از آن جایی که می توان با استفاده از این تکنیک، هایلایت های زیبا و طبیعی بسیاری را با رنگ های روشنی همچون شرابی و صورتی ایجاد کرد، بسیار مورد توجه دختران جوان قرار می گیرد. برای این کار کافیست چند دسته از موهای خود را انتخاب کرده و هایلایت مورد نظر را روی آن اجرا کنید. مابقی موها را به حالت طبیعی خود رها نمایید.
به دلیل آن که بالیاژ یک تکنیک کاملا دستی است و آرایشگر باید تغییرات لازم را روی آن پیاده سازی کند تا ترکیب زیبایی از رنگ ها به دست بیاید، انواع چندانی ندارد. تنها یک روش برای انجام این کار وجود دارد و آن پیچاندن دسته های رنگ شده مو داخل فویل و قرار دادن در معرض حرارت بالا است.
زمانی که موهای خود را بالیاژ می کنید، شفافیت و براقیت موهایتان دو چندان شده و حتی مشکلات مربوط به آن از چشم ها پنهان می مانند. یکی از مزایای بالیاژ این است که می تواند به عنوان یک محافظ از موهای شما در برابر آسیب های مختلف محافظت کند. از این رو، زمانی که احساس می کنید تناسب رنگ موی شما دچار تغییر شده است، می توانید برای تجدید رنگ موی خود اقدام نمایید.

 

آموزش بالیاژ مو

 

روش انجام بالیاژ مو

ابتدا قسمت های گوش تا گوش و پشت سر را به چهار ربع دایره تقسیم می کنیم. قلمو را در رنگ مورد نظر فرو برده و با حرکت از بالا به پایین، کنتراست و اختلاف رنگ ایجاد نمایید. با نوک قلم مو، رنگ را به سمت پایین کشیده و پخش کنید. می توانید با کمک انگشت های خود نیز رنگ را پخش کرده و به سمت پایین بکشید تا رگه هایی از آن به پایین رسوب کند. همین کار را با موهای دایره قسمت راست نیز انجام دهید. حال می توانید با استفاده از رنگ دوم، طیف رنگی را ایجاد کنید. برای ایجاد عمق در رنگ مو، با استفاده از انگشت ها رنگ ریشه را به شکل لکه ای به سمت پایین پخش کنید.


چگونه موها را دکلره کنیم که نسوزد؟

 

برای آن که موها به سلامتی به پایه برسند و از بروز سوختگی در آن پیشگیری کنیم، باید صبوری زیادی به خرج دهیم. بدین معنی که ابتدای کار به جای استفاده از اکسیدان 12% که روند کار را تسریع می بخشد اما با خشک کردن مایع کورتکس مو باعث آسیب به آن می شود، از اکسیدان با ولوم پایین تر استفاده کنیم. به طور مثال اگر قصد دکلره کردن موی نرم و نازک را داریم، می توانیم از اکسیدان 6% و پودر دکلره سفید برای شروع کار استفاده کنیم. سپس زمانی که موها به پایه 7 یا رنگ زرد رسیدند، از اکسیدان آنتی قرمز به همراه پودر دکلره به کار ببریم.

 

طرز صحیح مش کردن مو

 

دکلره کردن موها چه ضرری دارد؟

 

علاوه بر درد و التهاب پوست سر مشکلات دیگری نیز با دکلره کردن موها به وجود می آید. به طور مثال با دکلره کردن، موها شکننده شده و ساقه های مو خشک می شوند. به علاوه در صورتی که موها بلند باشند، ممکن است خشک تر از معمول شده و برای حفظ سلامت آن ها مراقبت های بیشتری به عمل آید.
روش های زیادی برای نرم کردن موها وجود دارد که ممکن است به طور موقتی مشکل خشکی موها را حل کنند ولی تنها ظاهر موها را تغییر می دهند و در طولانی مدت تاثیر چندانی ندارند. به علاوه دکلره کردن موها، احتمال شکنندگی، دوشاخگی و وز شدن موها بیشتر شده و در بسیاری از این موارد برای ترمیم موها باید قسمت دکلره شده را کوتاه کرد. علاوه بر آسیب هایی که به دلیل دکلره کردن روی موها به وجود می آید، استفاده از سشوار و اتو مو نیز موها را خشک تر کرده و با سرعت بیشتری از بین می برد.
غیراز دکلره کردن کل موها، رنگ کردن ریشه موها نیز نباید فراموش شود. زیرا معمولا پس از شش تا هشت هفته ریشه موها به رنگ اصلی آن ها در آمده و برای از بین بردن این دو رنگی باید ریشه موها را رنگ کرد. اما این کار هم زمان بر بوده و هم هزینه های زیادی دارد. به علاوه از آن جایی که رنگ کردن ریشه موها نیاز به تخصص دارد، نباید توسط افراد آماتور انجام شود. زیرا ممکن است ریشه موها و کف سر بسوزد.

 

مراقبت های بعد از دکلره کردن مو


مراقبت های بعد از دکلره کردن مو


اگر موهایتان را در خانه رنگ و مش کرده اید، تا 2 الی 3 روز هیچ شامپویی به موهایتان نزنید. بعد از دکلره کردن، موها را بلافاصله با آب گرم و نرم کننده بشویید و به مدت یک هفته از شامپو بچه استفاده کنید. از هفته دوم به بعد می توانید از انواع شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.
توجه داشته باشید که آب داغ باعث ریزش مو و خشک شدن آن می شود. البته موهای شما چه رنگ شده باشد چه نباشد، بهتر است از آب ولرم برای شستشوی موها استفاده کنید. برای مدت طولانی در معرض آب گرم قرار نگیرید؛ چرا که علاوه بر بی حال نشان دادن موها، باعث شکنندگی و خشکی پوست نیز می شود.
نور آفتاب برای پوست و مو مفید است؛ اما ماندن طولانی مدت در برابر نور آفتاب به خصوص در فصل تابستان می تواند آسیب های جدی به موها وارد کرده و آن ها را خشک و ضعیف نشان دهد. اگر تمایل به آفتاب گرفتن دارید، حتما یک ربع قبل از آن از ضد آفتاب استفاده کنید و به موهایتان روغن زیتون بزنید تا نور مستقیم آفتاب به موهایتان آسیب وارد نکند.
شنا کردن در استخرها نیز می تواند به موهای شما آسیب برساند؛ زیرا کلر موجود در استخرها برای موها ضرر دارد. بهترین راه حل استفاده از کلاه های مخصوص شنا است.


در مقاله آموزش مش کردن مو در خانه، به ارائه انواع روش های دکلره کردن و آموزش هر یک پرداختیم که امیدواریم مورد پسندتان واقع شوند.


 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
اولین ماه پاییز چه نام دارد؟
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (1)

عالی بود
رژلب - سایت تخصصی آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: