پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 - 00:02:52

همه چیز درباره آرایش صورت

آموزش آرایش صورت ایرانی

نکات مربوط به آرایش صورت

 

آرایش صورت

همه چیز درباره آرایش صورت


دنیای آرایش، ابعاد وسیعی دارد که برای کسب نتیجه دلخواه، باید تمام آن ها را رعایت کنیم. یک آرایش زیبا علاوه بر این که به جذابیت چهره اضافه می کند، طراوت و طبیعت آن را نیز محفوظ نگه می دارد. اگر نکات اصلی آرایش به خوبی رعایت نشوند، صورت مصنوعی به نظر رسیده و حتی ممکن است تاثیر معکوس نیز داشته باشد. پس از مطالعه مطلب همه چیز درباره آرایش صورت، روش های صحیح آرایش، انواع متدها و نکات مهمی راجع به آن را خواهید آموخت. با وب سایت رژلب همراه باشید.

 

آرایش چیست؟


آرایش به معنی افزودن است و در برابر واژه پیرایش قرار می‌گیرد که به معنی کم کردن است. امروزه در اصطلاح عام، هر دو واژه به غلط در مورد زیبایی چهره یا بدن به کار می ‌روند و به معنی عملیاتی هستند که ظاهر فرد (بیشتر صورت و مو) را زیباتر جلوه دهد. معمولاً در ایران آرایش برای بانوان و پیرایش برای مردان به کار می‌رود. آرایش و پیرایش اغلب در مکانی به نام سلمانی یا آرایشگاه توسط آرایشگر انجام می‌گیرد و لوازم آرایش نیز در فروشگاه ‌هایی با همین عنوان یا در داروخانه‌ ها فروخته می ‌شود. در ایران، آرایشگرهای رسمی باید دوره‌های فنی حرفه ای مربوطه را که مهم ‌ترین آن‌ها دوره «آرایش - پیرایش» است، با موفقیت گذرانده باشند.


تاریخچه آرایش


در طول تاریخ آراستگی ظاهر همیشه مورد توجه همگان بوده و در زمان‌هایی این آراستگی افراطی و برای تفاخر و جلب توجه بیشتر در بین طبقات خاصی بوده ‌است. در طول زمان آرایش نزد مصریان باستان را می‌توان مشاهده کرد که عمدتاً تا اطراف چشمان را با رنگ‌های سبز و خطوط سیاه رنگ آمیزی می‌نمودند. مثلاً ملکه کلئوپاترا با کشیدن سرمه به دور چشمانش می‌خواست به آن قدرت نفوذ بیشتری ببخشد. پادشاهان و درباریان ایرانی و عرب با گذاشتن زیور آلات به گوش‌ها و ریش‌ هایشان و پادشاهان و درباریان فرانسوی و انگلیسی با گذاشتن کلاه گیس‌های بلند خود را از طبقات پایین ‌تر متمایز می کردند. مردم قبایل سیاه ‌پوست و سرخ ‌پوست علاوه بر به کار بردن رنگ های شاد و زنده در چهره، خود را برای جشن‌ ها به شکل‌ های عجیب و غریب می ‌آراستند. در دنیای امروز آراستگی ظاهر به عنوان یک اصل، اجبار و برای همه مردم مطرح است. بهترین آرایش آن است که عیب ‌ها را بپوشاند و مناسب با مکان، زمان، سن و موقعیت اجتماعی افراد باشد.

 

تاریخچه آرایش

تاریخچه آرایش صورت


آموزش آرایش صورت ایرانی


بعد از این که نسبت به پاکیزگی کامل پوست خود اطمینان حاصل کردید، کمی مرطوب کننده به صورت بزنید. مرطوب کننده را به آرامی و با نوک انگشت به صورت دورانی ماساژ دهید. بهتر است حدود 15 دقیقه صبر کنید تا مرطوب کننده جذب پوست شده و آن را آبرسانی کند. حال می توانید از پرایمر استفاده کنید. این محصول آرایشی قادر است نواقص و عیوب پوست را به خوبی بپوشاند و نتیجه مطلوبی از آرایشصورت ایرانی به جای بگذارد. علاوه بر این، موجب افزایش ماندگاری و جلوه بهتر آرایش نیز می شود. پرایمر را به طور یکنواخت در همه جا پخش کنید. از گونه ها تا بینی، پیشانی و گونه ها همه نقاط را می توانید پرایمر بزنید. برای ناحیه دور پلک می توانید از کانسیلر استفاده کنید. کانسیلری را انتخاب کنید که تناژ آن با کرم پودر شما تناسب داشته باشد. حتی می توانید از کانسیلر یک یا دو درجه روشن تر نیز استفاده کنید.

زدن کرم پودر

انتخاب کرم پودر مناسب نیاز به دقت بالایی دارد. برای انتخاب کرم پودر ابتدا باید به نوع پوست خود دقت کنید. اگر دارای پوست چرب هستید، انواع کرم پودرهای بدون چربی یا Oil Free گزینه مناسبی هستند. اما اگر دارای پوست خشک هستید، در انتخاب و خریداری کرم پودرهای حاوی روغن مجاز هستید. رنگ کرم پودر نیز باید همرنگ با پوست شما باشد. برای اطمینان از این موضوع، بهتر است زمان تست محصول، مقداری از آن را به ناحیه زیر استخوان غبغب بمالید و رنگ آن را با پوست خود مقایسه نمایید.

 

زدن کرم پودر

آموزش زدن کرم پودر

 

آرایش چشم متناسب با آرایش صورت ایرانی

آرایش صحیح چشم به این صورت است که طبق فرم و حالت چشم انجام شود. پس از آن که نوع سایه متناسب با فرم چشم های خود را یافتید، دست به کار شوید و با استفاده از یک رنگ خنثی، خط پشت پلک خود را مشخص نمایید. سپس با استفاده از یک رنگ تیره تر، انتهای چشم های خود را سایه بزنید. اگر تمایل دارید چشم های خود را درشت تر نشان دهید، می توانید با استفاده از یک رنگ روشن و شاین، گوشه های داخلی چشم را سایه بزنید.
اگر به درستی از سایه چشم استفاده کنید، چهره شما شاداب تر به نظر خواهد رسید. در مقابل، استفاده نادرست از سایه می توان چشمان شما را غیرطبیعی و کوچک تر از آن چه هست نشان دهد. اگر فرد مبتدی هستید، بهتر است از انواع خط چشم های ماژیکی و مدادی استفاده کنید. نحوه کشیدن خط چشم با استفاده از این محصولات بدین صورت است که از گوشه داخلی چشم شروع به کشیدن کنید و آن را تا امتداد چشم ادامه دهید. اما اگر شخص حرفه ای هستید یا حداقل می خواهید ریسک انجام آن را بپذیرید، می توانید از خط چشم مویی استفاده کنید. نحوه کشیدن خط چشم مویی درست برخلاف ماژیکی و مدادی، از انتهای پلک شروع شده و به سمت ابتدای آن ادامه پیدا می کند. در نهایت می توانید داخل پلک های پایین را مداد سفید بزنید تا درشت تر به نظر برسد.

 

آموزش آرایش چشم

آموزش آرایش چشم

 

طراحی ابروها در آرایش صورت ایرانی

هیچ گاه برای ابروهایتان قاب نکشید. ابتدا با استفاده از مداد ابرو، دور ابروهایتان را یک خط بسیار نازک و طبیعی بکشید. سپس با استفاده از سایه ابرو، نواحی خالی آن را پر کنید. بهتر است قسمت تاج ابرو کمی کمرنگ تر از آرک و دنباله ابرو باشد تا طبیعی تر جلوه کند.

 

طراحی ابرو

آموزش طراحی ابرو

 

زدن رژگونه و رژلب

ابتدا زیر استخوان گونه را با استفاده از یک رنگ تیره تر، خط بیندازید و به خوبی فید کنید. سپس رژگونه را روی استخوان گونه بزنید و با قلمو به خوبی پخش کنید تا مرزی بین دو رنگ وجود نداشته باشد. این کار باعث می شود گونه های شما پر تر و زیباتر به نظر برسد. در آخر نیز یک شدو شاین بردارید و با استفاده از انگشت به بالای استخوان گونه بزنید. می توانید شدو را روی بینی و بالای لب نیز بزنید تا صورت را درخشان و جذاب نشان دهد.
اگر می خواهید رژلب شما تا ساعت های طولانی روی لب شما بماند، ابتدا یک خط لب به رنگ پوست برداشته و دور خطوط لب را تعیین کنید. بسته به سلیقه خود می توانید خط لب را روی خطوط اصلی لب بکشید یا اگر تمایل به بزرگ تر نشان دادن یا برطرف کردن عیوب آن دارید، طراحی انجام دهید. سپس خط لب رنگ رژلب را برداشته و خطوط مورد نظر خود را بکشید. سپس با استفاده از همان خط لب، داخل لب را نیز پر و یکدست کنید. حال رژلب را روی لب بزنید. برای این کار می توانید از قلم مخصوص استفاده کنید تا رژلب شما از خط بیرون نزند.

 

زدن رژگونه و رژلب

طرز صحیح زدن رژلب و رژگونه

 

آموزش آرایش چشم


برای آرایش چشم، چند راه و ترفند وجود دارد که می تواند شما را جذاب تر از همیشه نشان دهد. قبل شروع آرایش چشم، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا آرایش تان ماندگاری بالاتری داشته باشد.
استفاده از کانسیلر سبب می شود، نقاط تیره یا کبود با پوست شما همرنگ شود. برای قسمت هایی که کبود و سیاه هستند، بهترین گزینه استفاده از کانسیلر است. می توان برای پلک های خود از پرایمر نیز استفاده کنیم تا چشم ها آماده آرایش شده و همچنین ماندگاری آرایش را بالا ببریم. این کار در هنگام ورزش، گریه شدید و حتی هنگام خواب، نتیجه واقعی خود را نشان می دهد. برای زدن پرایمر روی هرکدام از پلک ها یک قطره پرایمر بزنید و به خوبی پخش کنید.

زدن سایه چشم

ابتدا مدل سایه ای که میخواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. همیشه پیش از اینکه آرایش را شروع کنید نوع و فرم چشم را شناسایی و با توجه به فرم چشم از تکنیک سایه زنی مخصوص استفاده کنید. آرایش چشم عموما روی پشت پلک، خط پلک و استخوان زیر ابرو است. همچنین اینکه بدانید روی هر یک از این نواحی چه رنگ سایه ای استفاده کنید. وسط پلک و زیر ابرو از سایه های روشن تر و براق استفاده کنید و روی خط پلک سایه های تیره و مات بزنید. به این کار به اصطلاح کانتور چشم میگویند تکنیکی که با آن چشم را درشت تر نشان میدهند. استفاده از رنگ روشن در وسط پلک باعث میشود که پشت پلک بلند تر به چشم بیاید. برای پر رنگ کردن خط پلک از وسط شروع کنید و با حرکات دایره ای شبیه به برف پاک کن به دو طرف بروید.
از رنگ تیره تر برای خط پلک استفاده کنید. با یک رنگ تیره تر فرم سایه ای که میخواهید را ایجاد کنید. برای این کار از گوشه خارجی پلک شروع کنید و شکل یک مثلث را ایجاد کنید که یک ضلع آن به انتهای چشم میرسد و ضلع دیگر به خط پلک میرسد. برای این کار میتوانید از تمام رنگ های تیره پالت استفاده کنید. از براش نرم گنبدی برای محو کردن این سایه با سایه زیری استفاده کنید. انقدر این حرکت را تکرار کنید تا هیچ خط واضحی باقی نماند.

برای گیرا تر کردن آرایش چشم با استفاده از مداد چشم ذغالی داخل پلک پایین را رنگ کنید. اگر میخواهید آرایش چشم را اسموکی تر و دودی تر کنید با استفاده از یک براش سر تخت کمی مداد را تا داخل مژه های پلک پایین پخش کنید.
برای درشت نشان دادن چشم به جای مداد ذغالی از مداد روشن مثل سفید کرم یا بژ استفاده کنید و با همان روش داخل پلک پایین را اندکی روشن کنید. کار کردن با خط چشم های مایع کمی دشوار به نظر میرسند، مخصوصا اگر شما مبتدی هم باشید. یک اشتباه در کشیدن خط چشم ممکن است فاجعه به بار آورده و آرایش شما را خراب کند. در صورتی که نکات زیر را مورد استفاده قرار دهید، تجربه خوبی از کشیدن خط چشم خواهید داشت.

نحوه استفاده از ریمل چشم

برای داشتن مژه طبیعی تر کمی‌ ریمل به مژه ها میزنیم‌. حتی میتوانیم برای‌ پر نشان‌ دادن مژه ها داخل پلک را مداد سیاه بکشیم.
نکته مهم در گذاشتن مژه این است که حتما خط‌ منحنی مژه ها را حفظ‌ کنید چون منحنی نبودن مژه ها حالت بدی به چشم ها میدهد. همچنین هنگام گذاشتن مژه، آنها را  در یک سطح صاف قرار بدید.
برای برداشتن مژه ها میتوانید وازلین یا روغن نارگیل استفاده کنید. کمی به انگشتانتان بزنید و آهسته روی مژه ها بکشید سپس با آب گرم و شامپو بچه، مژه هایتان را بشویید.


نکات ریز آرایش صورت


در ادامه نکات آرایشی را به شما معرفی خواهیم کرد که در صورت دانستن آن ها، بدون نیاز به دیگران قادر به آرایش کردن خود خواهید بود.

- پیش از آن که نسبت به آرایش چشم خود اقدام کنید، ابتدا از مرغوب بودن سایه چشم تان اطمینان کسب نمایید. همچنین می توانید رنگ های مختلف سایه را تست کنید تا از تناسب و هماهنگی آن با رنگ پوست و سایر رنگ های به کار رفته در آرایش خود مطمئن شوید.
- اگر به انواع لنزها حساسیت دارید و از طرفی هم تمایل دارید تغییراتی در رنگ طبیعی چشم های خود ایجاد کنید، پیشنهاد ما به شما به کارگیری چند ترفند است. مثلا می توانید به جای استفاده از خط چشم مشکی، از خط چشم به رنگ های قهوه ای یا خاکستری به کار ببرید. همچنین می توانید سایه چشمی را به کار ببرید که رنگ آن با رنک چشم های شما مغایرت داشته باشد. این تضاد رنگی موجب بیشتر مشخص شدن چشم ها خواهد شد.
- اگر دارای چشم های پف کرده ای هستید، می توانید پیش از شروع آرایش از کمپرس آب گرم استفاده کنید. همچنین بهتر است از سایه چشم به رنگ های روشن و ملایم استفاده کنید. می توانید خط چشم خود را بسیار نازک بکشید یا حتی اصلا نکشید.
- سعی کنید از ابروها غافل نشوید؛ چرا که تاثیر بسیاری در آرایش صورت دارند. در صورت آن که شخص تازه کاری هستید، بهتر است اصلاح ابروهای خود را به یک شخص حرفه ای بسپارید. به جای این که دور ابروهای خود را قاب بکشید، سعی کنید از سایه چشم برای برطرف کردن نواقص آن استفاده کنید.

 

نکات آرایش صورت

نکات آرایش صورت


آرایش صورت لاغر


بهترین مدل آرایش برای صورت لاغر و کشیده مدلی است که فرم صورت کشیده را به فرم های صورت گرد و بیضی نزدیک کند. در واقع شما می توانید با به کارگیری نکات آرایشی و رنگ آمیزی درست، فرم صورت کشیده و لاغر خود را به حالت نرمال نزدیک کنید. توجه داشته باشید که اگر داخل چشم تان را سرمه یا مداد بکشید، چشم ها ریزتر و ترکیب صورت لاغرتر نشان داده خواهند شد. استفاده از سایه چشم روشن و براق می تواند کمک زیادی به پر تر نشان دادن صورت شما کند. در صورت تمایل می توانید از خط چشم به همراه ریمل استفاده کنید تا چشم ها درشت تر و صورت پر تر نشان داده شوند. بهتر است خط چشم خود را نازک و کوتاه بکشید تا چشم ها گردتر و صورت پر نشان داده شود. خط چشم بلند و کشیده می توانید صورت شما را کشیده تر نشان دهد.

از آن جایی که آرایش به خوبی روی پوست خشک نمی نشیند و پوست را چروک و در نهایت چهره را لاغر تر نشان می دهد، بهتر است پیش از آرایش از مرطوب کننده استفاده کنید. معمولا یکی از مشکلاتی که اکثر افراد با بالاتر رفتن سن با آن مواج هستند، سیاه شدن دور چشم و روی گونه ها است که موجب لاغرتر نشان دادن چهره می شود. برای رفع این مشکل می توانید پس از اتمام آرایش کمی کرم پودر روشن یا هایلایتر را روی استخوان زیرین ابروها، روی گونه ها و زیر استخوان چشم بزنید.
قابل ذکر است که انواع فون ها و پنکک های تیره می تواند سن شما را بیشتر و صورت شما را لاغرتر نشان دهند؛ پس بهتر است از کرم پودر مناسب با رنگ پوست خود استفاده کنید. حتی می توانید کرم پودر یا پنکک آرایشی خود را تا یک درجه روشن تر از پوست تان نیز انتخاب کرده و در قسمت های گفته شده هایلایتر بزنید.

اگر دارای صورت لاغری هستید، بهتر است از رژگونه تیره استفاده نکنید و آن را اوریب روی صورت نزنید. رژگونه های براق برای پر تر نشان دادن گونه ها و صورت می تواند انتخاب مناسب تری باشد. جهت آرایش گونه در افراد با صورت لاغر می توانید رژگونه را به صورت افقی از قسمت لاله گوش به سمت استخوان گونه بزنید. علاوه بر این می توانید با زدن کمی رژگونه مات و تیره در ناحیه چانه، صورت خود را پر تر و کوتاه تر نشان دهید. توجه داشته باشید که رژگونه مورد استفاده در قسمت گونه و چانه باید از یک تناژ رنگی با یک یا دو درجه اختلاف باشد. حجیم کردن لب ها با کمک خط لب و برق لب می تواند صورت شما را درشت تر و جذاب تر نشان دهد. برای این کار ابتدا یک خط لب کمی تیره تر از رنگ رژلب خود را بردارید و دور لب بکشید. سپس رژلب را بزنید و مرز بین آن ها را به خوبی فید کنید. در نهایت نیز می توانید کمی برق لب روی لب ها بزنید تا حجیم تر به نظر برسند.

 

آرایش صورت عروس


بهتر است پیش از موعد عروسی به نزد آرایشگرتان مراجعه کرده و از او بخواهید علاوه بر دادن مشاوره، مدل های مختلف آرایش عروس را روی صورت تان امتحان کند. بهتر است بین بازه مشاوره و روز عروسی، حداقل 3 الی 5 هفته فاصله وجود داشته باشد. هر چه را که می خواهید برای اولین بار انتخاب کنید، از آرایشگرتان بخواهید در روز تست روی صورت تان پیاده سازی کند. به عنوان مثال اگر تا به حال آرایش برنزه نداشته اید، می توانید این روز را به آرایش برنزه اختصاص دهید تا از هماهنگی آن با اجزای صورت و سایر رنگ های آرایشی اطمینان حاصل کنید.
سعی کنید روزی که برای تست مدل آرایش عروس نزد میکاپ آرتیست خود می روید، لباسی به رنگ سفید بر تن کنید. در این شرایط بهتر می توان تشخیص داد که آیا رنگ آرایش تان با لباس عروس تان همخوانی دارد یا خیر. حتی می توانید چند عکس بدون فلش نیز از خود تهیه کنید تا هماهنگی آرایش با لباس تان را بهتر متوجه شوید. به این نکته توجه داشته باشید که آرایش عروس تنها به آرایش صورت ختم نمی شود. شما باید در مرحله بعد به سراغ گردن، شانه ها و در صورت باز بودن آستین لباس، به سراغ دست ها نیز رفته و هماهنگی این نقاط با پوست صورت را یکی کنید. می توانید از فون بدن همرنگ با کرم پودر خود استفاده کرده و ظاهر طبیعی و یکدستی به بازوها و شانه ها بدهید.
مدل آرایش عروس در فرهنگ های مختلف، متفاوت است و این تفاوت ها خود را با گذشت زمان بیشتر نشان می دهند. به عنوان مثال، سبک آرایش عربی یا خلیجی را در نظر بگیرید که در آن تمرکز روی چشم ها قرار دارد؛ چشمانی آرایش شده با سایه های اسموکی و خط چشم ضخیم که حتی از یک فرسخی نیز قابل مشاهده هستند. در مقابل، آرایش اروپایی را در نظر بگیرید که در کل جهان به سادگی مشهور است. البته این موضوع به معنی آن نیست که عروس های اروپایی در شب عروسی خود بدون آرایش حاضر می شوند؛ بلکه رنگ های به کار برده شده در آرایش آن ها به حدی ملایم و ملیح است که چهره طبیعی به عروس می بخشد. آرایش عروس ایرانی در نقطه ای میان سبک آرایش خلیجی و اروپایی قرار دارد. به بیان دیگر، ترکیبی از این دو سبک آرایش در آرایش عروس ایرانی به خوبی قابل مشاهده است. سبک آرایش شما در مهم ترین روز زندگی تان، به سلیقه شما بستگی دارد.


در مقاله همه چیز درباره آرایش صورت به بررسی انواع سبک های آرایش و آموزش آن ها پرداختیم. چنانچه هر گونه سوال یا پیشنهادی در این باره دارید، می توانید آن را با ما و سایر کاربران از طریق قسمت نظرات در میان بگذارید.

 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
سومین ماه سال را وارد کنید
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (1)

جمعه 13 اردیبهشت 1398 - 10:47:13
اگر قبل آرایش آبرسان استفاده کنیم مشکلی برای ارایش کردن پیش می آید
رژلب - سایت تخصصی آرایشی
فیلم آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: