یکشنبه 14 مهر 1398 - 17:43:03

درمان اگزمای پوست صورت

 

انواع اگزمای پوست

درمان اگزمای پوست صورت با روش های خانگی

 

راهکارهای خانگی درمان اگزمای پوست صورت

 


اگزما یک واکنش در برابر برخی بیماری ها است که معمولا با قرمزی ها و تاول هایی خود را نشان می دهد. این تاول ها معمولا قرمز رنگ بوده و حاوی مایع است. البته در اگزمای مزمن این تاول ها برجستگی کمتری داشته و پوست ضخیم تر خواهد بود. اگزما همیشه با خارش همراه است. در ادامه این مطلب از سایت رژلب با ما همراه باشید تا به بررسی روش های درمان اگزمای پوست صورت بپردازیم.


انواع مختلف اگزما


اگزما انواع مختلفی دارد که هر یک خود را با علائمی نشان می دهند. برای درمان این بیماری، بسیار حائز اهمیت است که ابتدا نوع آن را تشخیص دهیم که البته این کار اغلب چندان آسان نخواهد بود.

درماتیت سوزش آور

این نوع اگزما زمانی اتفاق می افتد که پوست به صورت مکرر در معرض شستشوی بیش از حد یا مواد سمی قرار گیرد.

درماتیت تماسی آلرژیک

پس از تماس مکرر به یک ماده، سیستم تشخیص ایمنی بدن در محل بعدی فعال شده و درماتیت ایجاد می شود. از جمله این درماتیت می توان به آلرژی که از پیچک سمی ایجاد می شود، اشاره کرد.

درماتیت اتو پیک

این نوع اگزما پایه ژنتیکی داشته و متداول ترین نوع است. درماتیت اتوپیک، آلرژی نخواهد داشت. خارش روی گونه ها، گردن، آرنج، مچ و قوزک پا از جمله نشانه های این نوع اگزما هستند.

درماتیت استازی

این نوع اگزما معمولا زمانی رخ می دهد که افراد گردش خون ضعیفی در رگ پاها داشته باشند.

عفونت های قارچی

این مورد می تواند الگوی مشابه بسیاری از انواع دیگر اگزما را ایجاد کند. این نوع قارچ ها معمولا با جزئیات در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.

پوست زخمی

این بیماری از هجوم انگل های انسانی ناشی شده و ممکن است جوش هایی شبیه به انواع اگزما را ایجاد کند.

اگزما دیس هیدروتیک

این نوع اگزما بسیار شایع بوده و دست ها و پاها را با ایجاد خارش و تاول تحت تاثیر قرار می دهد.

لیکن سیمپلکس

باکتری های پوستی از این نوع ویروس ناشی و عموما روی ساق پا و گردن مشاهده می شوند.

اگزما نومولار

این نوع اگزما که به اگزمای سکه ای نیز معروف است، اغلب روی پایین پاهای افراد مسن ایجاد می شود.

خشکی پوست

چنانچه خشکی پوست بیش از حد باشد، پوست ترک خورده و دچار آسیب می شود.

درماتیت سبورئیک

این نوع اگزما به صورت شوره در پوست سر، صورت، گوش ها و حتی در میانه سینه بزرگسالان ایجاد می شود. در کودکان نیز می تواند به صورت تاول در پشت گوش ها کاملا گسترده شود و تمام بدن را درگیر کند.

 

انواع اگزما


چرا افراد دچار اگزما می شوند؟


به طور کلی، 6 علت اصلی برای ابتلا یا عود بیماری اگزما در بزرگسالان وجود دارد که از جمله آن ها به مواد زیر اشاره می کنیم:

حساسیت فصلی

یک متخصص پوست اظهار دارد که معمولا افراد مبتلا به اگزما، به دلیل ایجاد حساسیت فصلی شاهد افزایش التهابات و تشدید بیماری شان خواهند بود. در این مواقع افراد باید از خاراندن نواحی مبتلا به اگزما خودداری کنند؛ چرا التهاب زخم ها افزایش یافته و درد در این مناطق افزایش خواهد یافت. در این مدت سعی کنید از لایه برداری پوست خودداری کرده و همواره نقاط مبتلا به اگزما را مرطوب نگه دارید.

حساسیت به مواد شوینده

افراد مبتلا به اگزما، بهتر است که در نخستین گام نسبت به اجتناب از مصرف صابون های تند، عطر، لباس های پشمی و محرک اقدام کنند. از جمله مواردی که منجر به بروز حساسیت و آلرژی پوستی می شوند می توان به برخی مواد نگهدارنده، عطر و اسپری، آنتی بیوتیک های موجود در پمادهای موضعی مانند بنادریل و نئوسپورین اشاره کرد.

تاثیر استرس در ابتلا به اگزمای پوست

افراد مبتلا به اگزما، خوب است بدانند که این بیماری اغلب اوقات در هنگام استرس به وجود می آید. شاید شما هم متوجه شده باشید زمانی که استرس دارید، پوست شما بیشتر ملتهب شده و دچار خارش می شود. بعد از اولین خاراندن پوست، چرخه بیماری آغاز خواهد شد. برای متوقف شدن خارش پوستی ناشی از اگزما بهتر است نزد دکتر بروید.

تاثیر آلرژی غذایی در بروز اگزمای پوستی

زمانی که به یک مواد غذایی خاص مانند سویا آلرژی داشته باشید یا بدن تان نسبت به آن مقاومت نشان دهد، اختلالاتی در بدن به وجود خواهد آمد. اگر فکر می کنید که هر بار با خوردن ماده غذایی، علائم اگزما خود را نشان می دهند، حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید. شما با مصرف پروبیوتیک و مواد غذایی تخمیر شده می توانید کمک بسیاری به درمان التهاب و مهار اگزما کنید. همچنین، می توانید مکمل های ویتامین D را نیز مصرف نمایید تا سیستم ایمنی و واکنش های التهابی در بدن شما تنظیم شوند. مصرف غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 نیز در تقویت باکتری های روده کمک شایانی خواهد کرد.

تاثیر خشکی پوست در بروز اگزمای پوستی

معمولا هوای سرد و خشک پاییز و زمستان منجر به بروز اگزمای پوست می شود. علت این امر نیز کاهش رطوبت پوست ناشی از خشک بودن هوا است. سعی کنید در فصول سرد سال، تمام قسمت هایی ازبدن که در مواجهه با هوا هستند را خوب بپوشانید. حتی زمانی که در منزل هستید نیز از دستگاه بخور یا کتری آب جوش استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز پوست تامین شود.

تاثیر عفونت یا بیماری های پنهان در بروز اگزما

عفونت های باکتریایی و اختلالات جدی مانند سلولیت می تواند در بروز اگزمای پوستی موثر باشد. در صورتی که بیماری شما با درمان های رایج بهبود نیافت، حتما به متخصص مراجعه کنید. چرا که ممکن است نشان از یک بیماری نهفته در بدن شما داشته باشد. درماتیت ساکن، نوعی از اگزما است که موجب متورم شدن قسمت های تحتانی پا می شود و نشان از بیماری خطرناکی همچون التهاب ناشی از نارسایی قلبی دارد.


درمان اگزمای پوست صورت در خانه


در ادامه قصد داریم چند راه حل خانگی برای درمان اگزمای پوست صورت معرفی کنیم تا خارش و التهاب های ناشی از آن را به حداقل برسانید. برای درمان خانگی این بیماری، کافیست راهکارهای زیر را در پیش بگیرید.

درمان اگزمای پوست صورت با روغن نارگیل

یکی از ساده ترین روش های درمان اگزمای پوست صورت استفاده از روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوست است. این ماده به خوبی در عمق پوست نفوذ کرده و وارد فضاهای بین سلولی می شود. علاوه بر این، روغن نارگیل یک لیپید است که در جلوگیری از خشک شدن و ملتهب شدن پوست کمک بسیاری می کند. برای بهره مندی از این ماده کافیست ابتدا دست های خود را بشویید و خشک کنید. سپس روغن نارگیل را روی مواضع مبتلا به اگزما بمالید و اجازه دهید خوب خشک شود. در صورت نیاز می توانید این روش درمانی را هر روز تکرار کنید.

 

درمان اگزمای پوست صورت با روغن نارگیل

 

درمان اگزمای پوست صورت با روغن جوجوبا

روغن جوجوبا مانند یک موم مایع است که وارد اعماق پوست می شود و خشکی را به خوبی برطرف می نماید. ساختار مولکولی روغن جوحوبا شبیه ترین ساختار را به روغن های طبیعی پوست دارد. پس از شستشوی دست ها و خشک کردن، روغن جوجوبا را روی مناطق مبتلا به اگزما بزنید و به آرامی ماساژ دهید. توجه داشته باشید که این روغن بسیار چرب است و نیازی نیست مقدار زیادی از آن را مورد استفاده قرار دهید. شما می توانید روزانه سه نوبت از روغن جوجوبا را مورد مصرف قرار دهید.

 

درمان اگزمای پوست صورت با روغن جوجوبا

 

تاثیر مصرف جو دو سر در درمان اگزمای پوست صورت

جو دو سر دارای خواص ضد التهابی بوده و بسیاری از التهاب های مربوط به این بیماری را از بین خواهد برد. علاوه بر این، در درمان خارش نیز مفید واقع می شود. توصیه می کنیم وان را پر از آب کرده و به مقدار لازم از جو دو سر داخل آن بریزید. کمی صبر کنید تا جو حسابی خیس بخورد و داخل آن دراز بکشید. سپس بدن خود را با مرطوب کننده پوشش دهید.

 

درمان اگزمای پوست صورت با جو دو سر

 

مصرف بابونه مفید در درمان اگزمای پوست صورت

بابونه تاثیر به سزایی در صاف کردن پوست دارد و خارش و التهاب ناشی از آن را نیز به حداقل می رساند. همچنین، جای زخم ناشی از خاراندن پوست را نیز بهبود می دهد. بابونه با خواص ضد باکتریایی که دارد، میکروب های سطح پوست را نیز به خوبی از بین می برد. برای بهره برداری از خواص این گیاه فوق العاده می توانید به روش جو دو سر عمل کرده و وان را پر از بابونه کنید و درون آن دراز بکشید.

 

درمان اگزما با بابونه

 

درمان اگزمای پوست صورت با روغن ماهی

مصرف روغن ماهی می تواند در بهبود خارش های ناشی از اگزما موثر واقع شود. اسید چرب موجود در روغن ماهی، وارد غشاهای سلولی پوست شده و در حفظ کارکرد نرمال آن بسیار مفید واقع می شوند. مصرف روزانه روغن ماهی به شما کمک می کند تا اگزما را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. اگر از کپسول روغن ماهی استفاده می کنید، حتما به میزان مصرف مجاز آن دقت نمایید. اگر هم که از روغن ماهی مایع استفاده می کنید، ابتدا آن را با مقداری آب پرتقال ترکیب و سپس مصرف کنید تا بوی ناخوشایند آن برطرف شود.

 

درمان اگزما با روغن ماهی

 

درمان اگزمای پوست صورت با نشاسته ذرت

ترکیب نشاسته ذرت و آب می تواند در درمان اگزمای خفیف بسیار مفید واقع شود. البته اگر این مواد را به تنهایی روی پوست قرار دهید، ممکن است منجر به از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست شود. اما اگر آن را با روغن هسته انگور یا روغن زیتون ترکیب کنید، پوست را به خوبی رطوبت رسانی خواهد کرد. برای این کار کافیست روغن و نشاسته ذرت را به خوبی با هم ترکیب کنید. توجه داشته باشید که این ترکیب نباید خیلی غلیظ یا رقیق باشد. سپس مواد را روی مناطق مبتلا به اگزما قرار دهید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس با آب گرم آبکشی کرده و پوست را با ضربات آهسته حوله خشک کنید. در آخر هم می توانید از مرطوب کننده استفاده نمایید.

 

درمان اگزما با نشاسته ذرت

 

درمان اگزمای پوست صورت با عسل

عسل با خاصیت ضد میکروبی و کاهنده التهاب، همه کارهایی که برای از بین بردن اگزما نیاز است را انجام می دهد. شما با مصرف عسل می توانید به درمان اگزمای پوست صورت سرعت ببخشید. برای بهره بردن از خواص این ماده مفید کافیست ابتدا دست ها را خوب بشویید و خشک نمایید. سپس لایه نازکی از عسل را روی نواحی مبتلا به اگزما قرار دهید. حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا خوب جذب پوست شود و سپس آبکشی کنید. پس از این که پوست خشک شد، دوباره لایه نازکی از عسل را روی پوست قرار دهید و پس از نیم ساعت آبکشی نمایید. این کار را می توانید سه بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

درمان اگزما با عسل

 

تاثیر مصرف بذر کتان در درمان اگزمای پوست صورت

بذر کتان حاوی اسید چرب امگا 3 است که در مسدود کردن ماده شیمیایی اسید آراشیدونیک در بدن که منجر به بروز التهاب می شود، موثر واقع می شود. برای بهره بردن از خواص این گیاه مفید کافیست چند قاشق سوپ خوری بذر کتان را در اسموتی، سالاد یا بلغور جو دو سر اضافه و میل کنید. از روغن این بذر نیز می توان به طور مستقیم روی پوست استفاده کرد.

 

درمان اگزما با تخم کتان

 

مصرف آلوئه ورا جهت درمان اگزمای پوست صورت

ژل آلوئه ورا حاوی خواص ضد التهاب و ترمیم کننده است که با ایجاد احساس سرما روی پوست، از ایجاد خارش جلوگیری می کند. کافیست روزانه مقداری از ژل گیاه آلوئه ورا را جدا کرده و روی پوست ماساژ دهید. اجازه دهید 20 دقیقه روی پوست بماند تا جذب شود و سپس با آب سرد شستشو دهید.

 

درمان اگزما با آلوئه ورا

 

تاثیر مصرف زردچوبه در درمان اگزمای پوست صورت

زردچوبه حاوی کورکومین است که یک نوع آنتی اکسیدان بوده و برای محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد مفید است. همچنین، زمان التیام زخم را کاهش می دهد. شما می توانید از این ادویه مفید برای درمان اگزما استفاده کنید. زردچوبه را می توان در انواع برنج، سبزیجات، پاستا، سوپ، خورشت و سایر مواد غذایی اضافه کرد و از خواص آن بهره مند شد.

 

 

 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
اولین ماه سال را وارد کنید
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (0)

رژلب - سایت تخصصی آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: