شنبه 03 آذر 1397 - 12:21:07

تفاوت میان مراقبت شبانه و روزانه پوست چیست؟

 

 

راه های مراقبت از پوست

راهکارهای مراقبت روزانه و شبانه پوست 

 

  تفاوت میان مراقبت شبانه با روزانه پوست چیست؟

یک باور عمومی و کلی وجود دارد که می گوید داروهای موضعی در طول شب بهتر اثر می گذارند زیرا در این مدت، پوست آمادگی بیشتری برای درمان دارد اما نمی توان این اعتقاد را چندان صحیح دانست. متخصصان، مصرف بعضی محصولات را در شب توصیه می کنند زیرا موقعیت بدن در این مدت بهتر است. به عنوان نمونه برخی محصولات خیلی چرب اند و به همین دلیل ظاهر جالبی به پوست نمی دهند. به همین دلیل پزشک متخصص در دستور مصرف دارو قید می کند که دارو شب ها استعمال شود. برخی لایه بردار ها هم سبب التهاب پوست می شوند که شب ها زمان مناسبی است که بیشترین تماس را با پوست داشته باشند. ماسک ها، بی رنگ کننده ها، اسکراب ها و کرم های رتینول هم برای تماس بیشتر و موثرتر شب ها مصرف می شوند. بی رنگ کننده ها محصولاتی اند که برای از بین بردن لک های تیره روی پوست کاربرد دارند. برخی داروهای موضعی هم به این دلیل شب ها استفاده می شوند که به نورخورشید حساس اند. محصولات دارای رتینول گروهی دارویی هستند که در ساخت پوست جدید نقش بسزایی دارند و برای از بین بردن چروک ها و عوارض پوستی ناشی از افزایش سن کاربرد دارند. یک دسته دارویی هم که متخصصان بیشتر مصرفشان را شب ها توصیه می کنند داروهای ضدآکنه هستند. نمونه بارزشان هم لایه بردارها هستند که سبب پوسته پوسته شدن پوست بدن می شوند و این حالت در طول روز که فرد مرتب در حال ارتباط با افراد مختلف اجتماع است چندان خوشایند نیست. در مورد ماسک ها و اسکراب ها هم باید بگوییم که فرد در طول شب بهتر می تواند آنها را روی پوستش پوشش دهد و سر جای خود نگاه دارد. 

 

 

 برنامه مراقبت از انواع پوست 

 

1. شستن صورت

همان طور که می دانید، شستن رژلب  و پاک کردن آرایش قبل از خواب از اهمیت، ویژه ای برخوردار است. برای این کار کافیست، ناخالصی های موجود روی پوست را که منجر به چرب شدن آن می شوند از روی پوست شسته و پوست خود را برای آبرسانی آماده کرده و طراوت و زیبایی آن را تضمین کنید.

 

2. استفاده از آبرسان های صورت

برای آبرسانی به پوست از آبرسان های مناسب استفاده کرده و درخشش بی مانندی به پوست خود دهید. دقت داشته باشید که آبرسانی صورت قبل از انجام آرایش به زیبایی بیشتر پوست حتی پس از آرایش هم کمک می کند.

 

3. به کار بردن سرم

همان طور که می دانید، سرم ها به جوان نگه داشتن پوست کمک می کنند؛ زیرا انعطاف و استقامت پوست را بالا نگه داشته و هرگونه آسیبی پوستی را از بین می برند. علاوه بر آن سرم ها باعث زیبایی و درخشش پوست درتمام روز شده، پس مصرف آن  را هرگز نباید فراموش کنید.

 

برای مراقبت از پوست صورت چه کنیم؟

 

 

4. مرطوب کننده

مرحله بعدی در مراقبت از پوست، استفاده از مرطوب کننده می باشد. این مرحله جنبه حیاتی داشته و هرگز نباید آن را فراموش کنید. البته از آن جایی که احتمالاً روی مرطوب کننده خود ضد آفتاب و یا کرم پودر می زنید، از انواع ملایم تر آن استفاده کرده و با استفاده از آن رطوبت را روی پوست نگه دارید. البته برخی از متخصصین، بر این باورند که به طور کلی بهتر است از مرطوب کننده های حاوی ضد آفتاب استفاده کنید تا در تمام روز مرطوب کننده، روی صورت وجود داشته باشد.

 

5. از بین بردن پف چشم ها

بسیاری از افراد صبح ها با چشم های پف کرده و خواب آلودی روبرو می شوند. برای از بین بردن پف چشم ها کافیست از کرم چشم و یا ژل مخصوص چشمی که از چند دقیقه قبل در فریز و یا یخچال مانده کمک بگیرید. همچنین می توانید چای کیسه ای سرد شده ای را به مدت چند دقیقه روی چشم ها قرار داده و با این کار پف چشم ها را بخوابانید. چای سیاه و چای کممیل (chamomile) برای از بین بردن پف زیر چشم معجزه می کنند.

 

6. نوشیدن مقدار زیاد آب

یکی از مهم ترین رموز داشتن پوستی زیبا، نوشیدن آب است. نوشیدن آب به صورت ناشتا نه تنها به سیستم گوارشی کمک می کند؛ بلکه پوست صورت را هم به زیبایی هرچه تمام تر در آورده و انرژی را چندین برابر می کند. علاوه بر آن نوشیدن آب پس از 7 یا 8 ساعت خواب که در طی این مدت، هیچ گونه آبی به بدن نرسیده لازم می باشد. پس فراموش نکنید که مقدار زیادی آب نوشیده و با آبرسانی به بدن زیبایی پوست خود هم تضمین کنید.

 

 

 

برای مراقبت از پوست صورت چه کنیم؟

 

 

  مراقبت روزانه پوست

مراقبت از پوست چرب

 

مراقبت از پوست، هنگام شروع روز، کمک می کند تا پوست شما در تمام طول روز در بهترین حالت ممکن باقی بماند. بهترین راه برای حفظ کیفیت پوست این است که چربی ذخیره شده در طول شب را صبحگاه از روی پوست پاک کنید. نگاهی به مراحل پاکسازی زیر بیندازید تا به جنگ چربی پوست خود بروید و پوست خود را به خوبی پاکسازی کنید. با توجه به اینکه هر نوع پوستی نیاز مراقبت خاص خود را دارد، ما در ادامه به مراحل مراقبت از پوست چرب می پردازیم.

 

 

مرحله اول برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

پوست خود را پاک کنید

هر روز صبح صورت خود را بشویید تا هرگونه ناخالصی که در طول شب روی پوست ایجاد شده، پاک شود. هرچه کثیفی و باکتری بیشتر روی پوست بماند، احتمال آسیب های پوستی بیشتر می شود. پاک کننده و صابون های قوی را فراموش کنید، در عوض به دنبال شوینده های نرم و متعادل بروید، نه محصولاتی که چربی را روی پوست جا بگذارد و نه محصولاتی که پوستتان را بسیار خشک می کند. صورت خود را با آب ولرم بشویید و با حوله نرم خشک کنید.

 

 

مرحله دوم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

به پوست خود تونر یا مایع مرطوب کننده بزنید 

استفاده از تونر باعث می شود شما مطمئن شوید که تمام سطح پوستتان پاک شده و تمیز است. همچنین، بعضی از این محصولات سطح PH پوست شما را متعادل و بافت آن را نیز نرم می کنند. به دنبال فرمولی بگردید که پوستتان را خشک نکند؛ امّا مناسب برای پوست چرب باشد. با یک پد مرطوب تونر را به آرامی روی پوستتان بزنید و از لمس ناحیه چشم و اطراف آن خودداری کنید.
نکته: استفاده از تونر میکرو باعث تقویت و باز کردن منافذ پوست می شود و همچنین بافت آن را تازه، شفاف و شاداب نگه می دارد.

 

 

مرحله سوم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

سُِرم بزنید

ممکن است، عجیب به نظر برسد که به پوست چرب، کمی چربی اضافه کنید؛ امّا انجام این کار نتایج مثبتی را به همراه دارد. استفاده از سرم با پایه چرب باعث می شود، تولید چربی در سطح پوستتان به حد متعادلی برسد و پوست شما شفاف تر جلوه کند.

 

 

مرحله چهارم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید

پوست چرب با سلول های چرب ساخته شده است؛ امّا هنوز این نوع پوست به یک آبرسان احتیاج دارد. در حقیقت، محروم کردن پوست چرب از آبرسان، باعث تشدید تولید چربی می شود تا بتواند کمبود آبرسانی را جبران کند. بنابراین، انتخاب یک آبرسان فاقد چربی که راحت جذب پوست می شود و احساس سبکی به آن می دهد، مهم است. سعی کنید، آبرسانی انتخاب کنید که علاوه بر رطوبت رسانی، پوست شما را شفاف و مات کند تا پتینه خوبی برای آرایش به حساب بیاید.

 

 

مرحله پنجم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

از مرطوب کننده بیشتری استفاده کنید

ممکن است، این راهکار برای پوست چرب دیوانه کننده به نظر برسد! امّا این روش، بسیار تأثیرگذار است. اگر پوست شما به درستی آبرسانی نشود، سلول های تولید کننده چربی با توهم کمبود رطوبت، چربی بیشتری تولید می کنند. در این موارد، رطوبت کمتر باعث تولید چربی بیشتر روی پوست می شود. گاهی اوقات مرطوب کننده برای آبرسانی کافی نیست، و لازم است شما محصولات دیگری نیز استفاده کنید، مانند انواع ماسک های صورت.
 

 

مرحله ششم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

از ضد آفتاب قوی استفاده کنید

اگر مرطوب کننده شما SPF 15  یا بیشتر را برای پوستتان فراهم می کند، می توانید از این مرحله بگذرید. اگر نه، حتماً قبل از خروج از خانه، از ضد آفتاب به عنوان مرحله آخر مراقبت روزانه صبح استفاده کنید. این کار باعث می شود که پوستتان در مقابل اشعه های مضر UV و پیری زودرس در امان باشد.

 

مرحله هفتم برای پاکسازی صبحگاهی پوست:

کرم دور چشم بزنید
در میان عواملی چون کم خوابی، استرس، و سن و سال، عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارند تا پوست دور چشم شما را خراب تر کنند. می پرسید، چه چیز بدتری وجود دارد؟ پوست ظریف اطراف چشم، نسبت به پوست بقیه نواحی بسیار نازک تر است و این خود باعث آسیب پذیرتر شدن این قسمت می شود. همانطور که گفته شد، علاوه بر استفاده از ضد آفتاب برای صورت و بدن باید از پوست دور چشم خود نیز محافظت کنید. بنابراین از کرم دور چشمی، استفاده کنید که بتواند در برابر اشعه های مضر قویاً پوست شما را محافظت کند. 

 

 

برنامه مراقبت از پوست

 

 

 

 مراقبت شبانه پوست

مراقبت از پوست چرب

 

اگر روز خود را با پایان رساندید، وقت آنست که آماده خواب شوید. شما ممکن است با خود فکر کنید که "صبح به اندازه کافی از پوست خود مراقبت کرده اید و دیگر لازم نیست زیاده روی کنید." کمپین مبارزه با پوست چرب، تنها در صبح اتفاق نمی افتد. ضروری ست که شما یک دستور شبانه برای مراقبت در طول شب انجام دهید.

 

 

 مرحله اول برای پاکسازی شبانه پوست:

پوست خود را بشویید

صورت خود را مانند صبح بشویید و اگر مایلید می توانید از همان پاک کننده استفاده کنید و یا یک شوینده دیگر برای این زمان انتخاب کنید که آرایش را پاک کرده و پوست را از آلودگی های روز بزداید. پاک کننده های روغنی، کفی، و ژلی همه مناسب هستند. اگر آرایش سنگینی در طول روز داشته اید از تونر استفاده کنید تا ما را وارد مرحله بعد کند. زیرا باعث نرمی و لطافت پوست می شود.

 

 

مرحله دوم برای پاکسازی شبانه پوست:

تونر بزنید

می توانید از تونری که صبح استفاده کرده اید باز هم روی پوست خود بزنید یا هر آنچه که دلتان می خواهد بزنید اما اگر محصولی پیدا کردید که به دردتان می خورد به همان بچسبید و کرم هایتان را دائم عوض نکنید.

 

 

مرحله سوم برای پاکسازی شبانه پوست:

استفاده از ماسکی که پایه آن از خاک رس است. ماسک خاک رس را به صورت خود بزنید تا پوست خود را عمیق تر تمیز کنید. به دنبال فرمول هایی با کائولن یا بنتونیت باشید زیرا می توانند به جذب روغن بیشتر کمک کنند و ظاهر پوست را مات تر کنند.

 

مرحله چهارم برای پاکسازی شبانه پوست:

رتینول (ویتامین A ) بزنید

ویتامین A برای مراقبت شبانه از پوست چرب ضروری است؛ زیرا اثرات پیری پوست را کند می کند و بافت ها را تقویت می کند. به دلیل اینکه رتینول بسیار قوی است باید توجه داشته باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید، زیرا باعث می شود نتیجه عکس بدهد. اگر کرم شبتان، حاوی رتینول است، حتماً قبل از استفاده به آثار قوی آن فکر کنید و در استفاده از آن تعادل را حفظ کنید. ذره ذره پوست خود را آماده پذیرش کنید، شب های اول کمتر استفاده کنید تا تحمل پوستتان را بالا ببرید. توجه داشته باشید که رتینول، حساسیت پوست شما را دربرابر آفتاب بالا می برد، بنابراین اگر از این کرم در طول روز استفاده می کنید باید همراه با SPF بالا به صورت بزنید و با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 

 

مرحله پنجم برای پاکسازی شبانه پوست:

پوست خود را آبرسانی کنید

آبرسانی پوست ضروری است. بهتر از از یک آبرسان متفاوت با همانی که صبح زدید، استفاده کنید تا علاوه بر آبرسانی مزایای دیگری نیز دلشته باشد و در طول شب پوستتان را تقویت کند، روشن کننده و از بین برنده چین و چروک نیز باشد. بسیاری از کرم های شب، حاوی موادی هستند که با پیری پوست مقابله می کند، پس گزینه خوبی برای جوان ماندن است.

 

 

مرحله ششم برای پاکسازی شبانه پوست:

کرم دور چشم بزنید

به عنوان مرحله نهایی مراقبت شبانه پوست، کرم دور چشم بزنید تا پوست این قسمت را با مواد مغذی تقویت کند. همانطور که گفته شد، این قسمت دارای پوست بسیار نازکی است که اثرات سن و سال را زودتر مشهود می کند. لازم نیست از دور چشمی که صبح استفاده کردید برای شب استفاده کنید؛ زیرا در این زمان از شب، شما از شرSPF در امان خواهید بود، بنابراین کرمی بزنید که مناسب خوابیدنتان باشد. بهر حال تفاوت میان مراقبت شبانه با روزانه پوست کم نیست که امیدواریم با خواندن این مقاله این تفاوت را دریابید.

 


نظردهید

نام شما:
آدرس ایمیل:
سومین ماه سال را وارد کنید
لطفا در پاسخ از حروف الفبای انگلیسی استفاده نکنید.
نظر شما:

نظرات (1)

دوشنبه 05 آذر 1397 - 23:25:17
عالی بوووود
رژلب - سایت تخصصی آرایشی
فیلم آرایشی

سایت تخصصی آرایشی - رژلب
عنوان مطلب:
ژورنال: